Poslední inscenaci, Romeo a Julie, sehrálo Činoherní studio na domovské scéně 31. ledna. Od té doby hraje jen na nasmlouvaných zájezdech (foto z inscenace NordOst).

Poslední inscenaci, Romeo a Julie, sehrálo Činoherní studio na domovské scéně 31. ledna. Od té doby hraje jen na nasmlouvaných zájezdech (foto z inscenace NordOst). | foto: MAFRA

Do boje o ústeckou činohru zasáhne ministr kultury, chce jednat

  • 1
Pozastavený provoz ústeckého Činoherního studia zneklidnil už i ministra kultury Daniela Hermana. Ministr se chystá přijet do Ústí, kde chce být prostředníkem diskuse mezi souborem a vedením města.

"I já patřím mezi ty, které situace ústecké scény znepokojuje. Možná, že některé komunikační kanály nejsou průchodné. Proto bych chtěl být zprostředkovatelem," uvedl ministr kultury na čtvrteční tiskové konferenci v Národním divadle, kde podporu ústecké scéně vyjádřila řada výrazných herců jako Ivan Trojan, Jiří Štěpnička či Alois Švehlík.

Podpora pro Činoherní studio

Za soubor se od vypuknutí krize veřejnou podporou postavila činohra Národního divadla, Dejvické Divadlo, Divadlo Na Zábradlí, Švandovo divadlo, Studio Ypsilon, HaDivadlo v Brně, Divadlo Petra Bezruče, Divadelní spolek Kašpar, Studio Rubín či studenti pražské DAMU. Jednotlivě pak vyjádřily solidaritu desítky známých herců.

V neděli od 20 hodin pak Činohra Národního divadla s Asociací profesionálních divadel pořádá na prknech první scény večer na podporu ústecké činohry, kde vystoupí její herci i technici. Současně se počítá s koncertem několika kapel, akce by měla být zatím vrcholem veřejné podpory ústecké scéně.

Soubor na domácí scéně nehraje od minulého pátku, kdy mu došly peníze na další činnost. Rada města totiž předminulé pondělí z původně schválené dotace 12 milionů korun na letošní rok udělala grant, o který se teprve bude soutěžit. Činohra tak z posledních peněz uhradila náklady na leden, od února je bez prostředků.

Kdy by měl ministr Herman dorazit do Ústí, není jasné. Ale všeobecně se očekává, že na sever Čech zamíří příští týden. Herman je první politik na celostátní úrovni, který se ke kritické situaci v ústecké činohře vyjádřil. Solidaritu s ústeckým souborem během uplynulého týdne vyjádřily prakticky všechny významnější divadelní scény v zemi, teď už se přidává i laická veřejnost.

Asociace profesionálních divadel iniciuje petici

Asociace profesionálních divadel iniciovala petici za zrušení grantu a udělení přímé dotace, kterými byla činohra pravidelně financována v minulosti. Petiční archy podepisují lidé nejen v Ústí, podpisy se sbírají také v Praze, Olomouci a dalších městech Současně začíná být slyšet i hlas rodičů, studentů, učitelů a zástupců škol, kteří městu vyčítají omezení nejen kulturní, ale i vzdělávací sféry.

"Vysoká úroveň a záběr témat Činoherního studia sahá daleko za rámec kulturního a zábavného významu, až do kulturně-vzdělávacího pro mládež," říká učitelka a výchovná poradkyně z ústecké ZŠ Mírová Jana Avdějevová. "Podobné ohlasy přišly i z Fakultní základní školy Ústí nad Labem a dalších škol tady, v Duchcově, Teplicích, Čelákovicích i jinde," uvedla mluvčí činohry Jana Válková.

Ústecká radnice se vůči ohlasu k situaci v ústecké činohře a kritice své kulturní politiky zatím zdá lhostejná. Kauza činoherák přitom nabrala celostátní rozměr, který pro vedení města představuje mimořádně špatnou reklamu.

Zastupitelstvo bude 3. března, část opozice chce hlasovat o dotaci

Následující pondělí rada města bude zasedat, nechystá se po posledních ohlasech uvážit změnu financování činohry? "Tento bod v programu jednání není. Ale může se to změnit. Ostatní otázky budeme moci zodpovědět snad později - zřejmě až v pondělí," odpověděl na dotazy tiskový referent magistrátu Karel Rouč, jestli městu mimo jiné nevadí celostátní ostuda.

Část ústecké opozice v čele s ODS bude chtít vyvolat hlasování, kterým by zastupitelé zrušili grant a činohře poslali dotaci. Řada zastupitelů totiž loni v prosinci při schvalování rozpočtu zvedla ruku v dobré víře, že 12 milionů v položce činohra skutečně půjde jako dotace pro Činoherní studio.

"Jako nejčistší řešení vidím rozpočtové opatření, že se kapitola v rozpočtu označená jako činohra přejmenuje zpět na Činoherní divadlo o.p.s," míní zastupitel František Nesvadba (ODS). Jako druhou variantu připustil, že přímá dotace by byla alespoň 9,5 milionu, kterou dostali divadelníci i na rok 2013. Co říká na druhou možnost ředitel souboru Čepek?

"Je to částka na hraně, se kterou jsme teď skončili ve ztrátě. Ale asi to bylo nějak přijatelné a pracovat by se s tím dalo," uvažuje Čepek. Zastupitelé se sejdou 3. března.

Předseda správní rady Činoherního studia a radní města Jan Eichler zatím stále počítá s tím, že soubor si zažádá o grant. "Pokud ředitel Čepek dodrží slovo a udělá grant, ten by se měl 3. března na zastupitelstvu schválit a není co řešit. Žádná neziskovka nemá žádnou záruku, všichni žádají grantem," dodal Eichler. Ředitel Čepek při pondělním jednání se správní radou vstup do grantu připustil, ale fakticky ho soubor nemůže splnit.