Areál ústecké Masarykovy nemocnice spadající pod Krajskou zdravotní.

Areál ústecké Masarykovy nemocnice spadající pod Krajskou zdravotní. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Ministerstvo nechce dát nemocnicím na Ústecku 420 milionů na drahé vybavení

  • 0
Krajské zdravotní (KZ) reálně hrozí, že jí ministerstvo financí neproplatí 420 milionů z evropských fondů za nákup přístrojů z roku 2008. KZ přitom nemá žádný plán, kde by peníze případně sehnalo. Ministerstvo navíc kvůli předraženému nákupu hodlá podat trestní oznámení.

Vedení společnosti, která sdružuje 5 největších nemocnic v Ústeckém kraji, zatím nechce předjímat vývoj událostí. "Nebudu říkat spekulace, jakým způsobem bude představenstvo postupovat. Na jeho jednáních případně vykrystalizuje způsob reakce na finální zprávu auditu," uvedl člen představenstva KZ Tomáš Indra.

Podle Indry byl společnosti zaslán pouze návrh předběžné zprávy ministerského auditu, který společnost připomínkovalo. "My jsme k němu různé věci oponovali a nevím, jak vypadá závěrečná zpráva," uvedl.

OBŘÍ ZAKÁZKA

Zakázku získalo v dubnu 2009 zahraniční konsorcium Puroklima a Hospimed, které bylo jediným zájemcem. Problematická byla především cena 44 milionů za magnetickou rezonanci, kterou jiné nemocnice pořizují za 30 milionů. "Ta naše má lepší softwarové vybavení," argumentoval mluvčí KZ Jiří Vondra. Údiv budilo i 200 počítačů po 65 tisících za kus, když obvyklá cena na trhu dosahuje za jeden počítač 25 tisíc.

Zakázku na nákup přístrojů ve výši 420 milionů korun vypsala KZ v říjnu 2008. Šlo v ní o stovky přístrojů včetně magnetické rezonance, rentgenu či počítačů.

Unikátní byla už velikost samotné zakázky, neboť nemocnice v takovém objemu a za tolik peněz naráz přístroje nekupují. Navíc požadavkům KZ nemohla dostát žádná česká firma. Holding totiž žádal, aby měl dodavatel obrat půl miliardy korun za poslední tři roky a minimálně dvě realizované zakázky za sto milionů.

Nákupy KZ v minulosti prověřovala již řada institucí, její vedení však stále zastává názor, že nákupy proběhly v pořádku.

"Krajská zdravotní je dva roky mediálně napadána a dodnes jsem neviděl žádnou zprávu, která by prokázala, že tu někdo v něčem pochybil," podotkl Indra.

Janota odmítl proplatit zakázku, naopak zadal audit

KZ si nechala zpracovat několik auditů. Kontrolu prováděla firma Bene Factum, antimonopolní úřad a nepřišly na nic nezákonného. Kontrolu provedla také Regionální rada Regionu soudržnosti Severozápad, která zakázku schvalovala a v níž sedí stejní lidé jako ve vedení KZ (namátkou krajští radní Petr Benda či Pavel Kouda).

Podle rady je vše v pořádku. Požádala proto ministerstvo financí, aby peníze pro KZ za zakázku proplatilo. Tehdejší ministr financí Eduard Janota to ale odmítl.

Ministerstvo financí se totiž za efektivní čerpání z fondů EU zodpovídá přímo Evropské komisi a Janota chtěl stoprocentně vyloučit všechna podezření. Proto si zadal vlastní audit.

,