Misál z roku 1679 podepsaný Zdeňkem Kaplířem ze Sulevic objevili letos v srpnu

Misál z roku 1679 podepsaný Zdeňkem Kaplířem ze Sulevic objevili letos v srpnu v Litoměřicích studenti historie z olomoucké univerzity. | foto: Jana Michálková

Milešov připomene slavného obránce Vídně, ukáže i jeho modlitební knihu

  • 0
Milešov na Litoměřicku připomene v sobotu 10. září významnou osobnost evropské historie Kašpara Zdeňka Kaplíře ze Sulevic. Narodil se před 400 lety a do historie se zapsal jako český obránce Vídně. V Milešově byl pochován. Návštěvníci oslav si budou moci prohlédnout i nedávno objevený misál s jeho podpisem.

"Misál z roku 1679 podepsaný slavným Zdeňkem Kaplířem ze Sulevic a později věnovaný tehdy nově vybudovanému kostelu v Milešově objevili letos v srpnu v Litoměřicích studenti historie z olomoucké univerzity, kteří zde v rámci letního semináře pomáhali v depozitářích biskupství třídit svozy knihoven a archiválií z jednotlivých farností litoměřické diecéze," uvedla mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková.

Program slavnosti

V červnu 2010 objevili památkáři v třebívlickém kostele hrobku s ostatky, které podle všeho patří rytíři Kašparovi Zdeňku Kaplířovi ze Sulevic.

13 hod. - Prohlídka kaple Andělů strážných na zámku v Milešově.

14 hod. - Slavnostní průvod s hudbou za účasti historických regimentů za doprovodu gardové hudby Armády Rakouské republiky.

15 hod. - Mše svatá v kostele sv. Antonína Paduánského.

16 hod. - Čestná salva před kostelem a průvod s hudbou od kostela na místní fotbalové hřiště.

16.30 hod. - Proslovy a ukončení oficiální slavnosti.

od 17 hod. - Kulturní program: hudba, ukázka uměleckého kovářství, zábava pro děti, po setmění ohňostroj.

V souvislosti s oslavou byla vydána pamětní mince. Součástí oslav bude výstava o Zdeňku Kašparu Kaplíři ze Sulevic v prostorách kostela.

Hlavními body oslav se stane nejen mše, kterou bude sloužit generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl, ale také čestná salva a slavnostní průvod za účasti historických regimentů. Slavnost doprovodí gardová hudba Armády Rakouské republiky. Součástí oslav bude výstava o Zdeňku Kašparu Kaplíři ze Sulevic v prostorách kostela. Vystavena zde rovněž bude jeho šerpa a maršálská hůl se špacírkou.

Kaplířovy vojenské schopnosti pomohly v roce 1683, kdy stotisícová turecká armáda oblehla Vídeň, nejen sídelnímu městu Rakouska Uherska. Vídeň byla pro Turky branou do celé Evropy. Kašpar Kaplíř během obléhání, které trvalo 62 dnů, stál v čele města. Převzal i vrchní velení v době, kdy zranění vyřadilo vrchního velitele hraběte Ernsta Rüdigera Starhemberga.

Teprve 12. září dorazila vojska v čele s andělskými husary polského krále Jana III. Sobieského a v bitvě u vrchu Kahlenberg byli Turci poraženi. Za své zásluhy byl Kaplíř ze Sulevic císařem Leopoldem jmenován polním maršálkem.

Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic, pocházející z třebívlické větve Kaplířů, bojoval ještě za třicetileté války proti Habsburkům na straně Sasů a Švédů. V roce 1641 ale přistoupil ke katolicismu a vstoupil do císařské armády. Roku 1664 zakoupil od svého příbuzného panství Milešov na Litoměřicku a vytvořil z něj významné kulturní centrum. Založil v obci nový kostel sv. Antonína Paduánského a na zámku vybudoval galerii, v níž byly údajně obrazy Rafaela, Rubense nebo Tiziana.