Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Méně bolí, ale je dražší. Lékaři novou vakcínu proti chřipce většinou nemají

  • 2
Od března se lze nechat očkovat šetrnějším způsobem, než jsou klasické injekce. Pacienti to ale nevědí, lékaři jim to nenabízejí. Nová vakcína je totiž o něco dražší a oni se kvůli tomu bojí, že jim zůstane ležet na skladě. Právě teď je přitom pravý čas získat protilátky.

"Takzvanou intradermální vakcínu dostanou jen do kůže, nikoli pod ni. Je vhodná pro lidi, kteří se bojí jehel a jimž je běžné bodnutí nepříjemné," přibližuje ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal.

Jde o jednoduchý nástroj podobný tomu, který používají diabetici a jenž vypadá jako propisovací pero. Výhodou je snadné podání vakcíny. "Lékař ho přiloží na rameno, stiskne píst a tenoučká mikrojehla aplikuje vakcínu. Po druhém stisknutí se jehla vrátí, a než se pacient vzpamatuje, je očkovaný," říká Trmal.

APLIKACE TAK NEBOLÍ

Evropská komise rozhodla o registraci mikroinjekční vakcíny proti chřipce loni v březnu. Letošní sezonu ji lékaři mají poprvé vyzkoušet. Látku vpraví mikrojehla dlouhá pouhých 1,5 milimetru do kůže, nikoliv do svalu. Aplikace tak nebolí a látky je třeba méně.

Očkování touto metodou nicméně vyjde o stovku dráž, zhruba na 380 korun. Právě v ceně je hlavní problém, proč o ní pacienti dosud nic nevědí. Někteří by přitom měli zájem. "Proti chřipce se nenechávám očkovat také proto, že špatně snáším bodnutí jehly. Jemnější píchnutí bych určitě zvládla lépe," říká třeba Lenka Fialová z Teplic.

Naprostá většina lékařů nové vakcíny nemá. "Neobjednal jsem ji. Myslím, že by o ni moji pacienti neměli zájem," říká třeba šéf severočeských lékařů Roman Houska, který má ordinaci na poliklinice v Mostě. Důvodem je podle něj příliš vysoká cena. "Naši pacienti se spíš zajímají o to, co by mohli mít zadarmo, než o něco, za co by zaplatili o stovku víc," dodává Houska.

Dealeři nabízeli nové očkování i lékařce Aleně Novákové v Krupce. Odmítla. "Máme smlouvu s jinými dodavateli. Rozhodly cenové podmínky, navíc naši pacienti jsou zvyklí na standardní očkování a nechtějí zkoušet nové," míní lékařka. Podobně včera reagovalo na dotaz MF DNES dalších deset oslovených lékařů z celého kraje.

Chřipka přichází vždy začátkem nového roku

V Ústeckém kraji je očkovaných zhruba jen 30 procent lidí. Přitom pravidelně na začátku každého nového roku sužuje právě sever Čech chřipková epidemie. "Právě teď je nejvhodnější doba k očkování, zatím tu chřipka není, a tak je dostatek času k vytvoření protilátek," upozorňuje Trmal.

Někteří lékaři varovali, že kvůli změně úhrad od pojišťoven letos vakcíny neobjednají. Zatímco dříve si ji pacient koupil v lékárně, letos je dostanou rovnou v ordinaci. Lékaři se přitom bojí, že když je musí nejprve nakoupit, tak v případě, že je nespotřebují, přijdou o peníze.

"Na internetu jich pár prohlašovalo, že nic neobjednají, že je k tomu nemůže nikdo nutit," potvrzuje šéf severočeských praktických lékařů Roman Houska. Pacient takového lékaře by měl smůlu. Jiný mu injekci nepíchne, jelikož by to nemohl vyúčtovat pojišťovně. Lékařů, kteří odmítli objednat vakcíny kvůli změně úhrad, je ale nakonec podle Housky minimum.

,