Ústecká nemocnice získala kamery, díky kterým mohou mít rodiče čtyřiadvacetihodinový vizuální kontakt s nedonošeným miminkem v inkubátoru. Zkušenosti s on-line sledováním z domova má i Irena Bačkovská z Děčína. | foto: Krajská zdravotní

Rodiče mohou díky kamerám sledovat své dítě v inkubátoru i z domova

  • 0
Díky šesti kamerám nad inkubátory mohou novopečení rodiče pozorovat své předčasně narozené děti, i když nejsou s nimi. Novinku nabízí ústecká Masarykova nemocnice. Ta je po olomouckém špitálu teprve druhým zařízením v Česku, které službu umožňuje. Inspirovala se v Drážďanech.

„Loni v září jsme uvedli do provozu první dvě kamery jako pilotní projekt. Zavedení kamer se osvědčilo, rodiče, zvláště maminky nedonošených dětí, oceňují možnost vizuálního kontaktu se svým dítětem,“ řekl Jan Panec, primář ústeckého novorozeneckého oddělení

„Jsme rádi, že díky sponzorskému daru se nám povedlo získat dalších šest kamer a že můžeme nabídnout tuto službu více rodičům,“ dodává Janec.

Své zkušenosti s on-line sledováním z domova má i Irena Bačkovská z Děčína. Té se narodila dcera předčasně ve 24. týdnu s porodní váhou 500 gramů. Musí proto své první týdny prožít v inkubátoru, ale díky kameře ji maminka může neustále sledovat na webu.

„Jsem z Děčína a do ústecké nemocnice dojíždím. Navíc jsem byla v minulých dnech nemocná, takže jsem nemohla být s dcerou. Hodně pomáhá mé psychice, když se na ni mohu v jakoukoliv hodinu podívat a mám radost, že je v pořádku,“ pochvaluje si Bačkovská.

Nová hesla a miminka pod dohledem

Kamery dokážou snímat obraz i za zhoršených světelných podmínek. Po přijetí každého malého pacienta dostanou rodiče své heslo, aby nedošlo k připojení na kameru miminek již dříve hospitalizovaných.

„Rodiče, kteří o tuto službu projeví zájem, nám musí nejdříve podepsat souhlas, kdy poté dostanou veškeré pokyny, jak se připojit on-line. Služba není zpoplatněná,“ přiblížil Janec.

Celé technické vybavení potřebné k přenosům financovala nemocnice ze sponzorského daru ve výši 40 tisíc korun. Navíc z něj zakoupila ještě i kočárek, který na novorozeneckém oddělení poslouží k převážení dětí na různá vyšetření.

Dalších 19 přístrojů zlepšujících péči o nedonošené děti pořídila společnost Krajská zdravotní (KZ), jíž patří pět nemocnic v regionu, včetně ústecké, letos v dubnu.

Je mezi nimi například biochemický analyzátor, kterým se vyšetřují krevní plyny u lůžka dítěte, ultrazvuk odhalující krvácení do mozku, což je u nedonošených dětí velká komplikace, či oční refraktor na zjištění vad. Vše stálo 9,5 milionu korun.

„Díky přístrojům se kvalita vyšetření a péče o nedonošené děti výrazně zvýší. Devět přístrojů je v Mostě a deset v Ústí nad Labem, “ řekl ředitel Krajské