Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Máš dávky i vůz? Najdeme tě. Kontrola sociální podpory se zpřísní, říká ministr

  • 1
Kdo zaměstnává lidi načerno, může přijít o živnostenský list nebo jeho firmu či provozovnu úřad zavře. To je jedna z novinek v systému kontroly výběru daní a sociální podpory, kterou včera při otevírání TOP Centra v ústeckém centru Zdar představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

"Práce načerno je po nezaměstnanosti druhý nejpalčivější problém Ústeckého kraje. Právě dokončujeme něco jako akční plán kontrol, abychom lidi, kteří si nelegálně přivydělávají, eliminovali ze sociálního systému, který je pro ty, kteří si pomoc státu zaslouží," řekl Drábek.

Kontrol lidí pobírajících sociální dávky na severu Čech funguje celá řada. Spolupracujete s městy v kraji a využíváte jejich zkušenosti?
Samozřejmě. Jsem třeba v úzkém kontaktu se starostou Litvínova Danielem Volákem. Litvínov je jedním z míst, kde jsou v této otázce vpředu. Je třeba využívat zkušeností konkrétních lidí a snažit se to dobré použít v celé republice.

Kolik lidí podle vás pracuje u nás nelegálně?
Míra šedé ekonomiky v Česku se odhaduje na zhruba 15 procent. Z 6 milionů obyvatel republiky v produktivním věku je to tedy asi milion lidí. Ekonomiku to poškozuje hned dvakrát. Kromě zneužívání dávek nejsou také řádně odváděny daně a zdravotní a sociální pojištění.

Zmínil jste, že chcete do firem poslat kontrolory, kteří budou hledat zaměstnané načerno. Jak to udělají?
Kontroly v terénu se zaměří zejména na stavby a restaurace, což jsou podle našich analýz místa, kde pracuje načerno nejvíce lidí. Budou trvat dva měsíce a potom je budeme vyhodnocovat a na základě výsledků bude vypracován plán kontrol na příští rok. A podle závažnosti bude živnostenský úřad navrhovat odebrání oprávnění k podnikání nebo uzavření provozovny. My se samozřejmě nebudeme vyhýbat ani podávání trestního oznámení.

Před volbami jste uvedl, že jste nespokojen s činností úřadů práce. Proč? Co změníte?
Musíme změnit styl práce. Chci prosadit nové manažerské řízení. Zaprvé, dělat efektivní práci a ne evidenční, která jde automatizovat. Zadruhé se úředníci nemohou na polovinu lidí, pro které jsou dávky dobrý způsob života, dívat stejnou optikou jako na ty, kteří pracovat chtějí.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při otevření TOP centra v Ústí nad Labem.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při otevření TOP centra v Ústí nad Labem.

Některé dobré zkušenosti z kontrol by města mohla využívat už nyní. Co chcete dál změnit?
Rozdělím do dvou oblastí, co se dá vylepšit v exekutivní a co v legislativní. Dnes je řada věcí, které jsou stále tiše tolerovány a všichni vědí, že řada žadatelů deklaruje věci, které nejsou pravda. Je běžné, že lidé v žádosti uvedou, že s dětmi žije jeden člověk a přitom partner žije ve stejném bytě. To jsou všechno věci, které s osobním nasazením kontrolorů můžeme řešit a nepotřebujeme k tomu změnu zákona. U dalších je třeba upravit zákon tak, aby kontroly byly jednodušší. To je také důvod, proč jsem vyhlásil slučování dávek, nikoli omezování.

Myslíte slučování, že budou jen tři dávky - pro sociálně slabé, při ztrátě zaměstnání a pro zdravotně postižené?
Ano. Nyní je ke třem dávkám nutný stejný posudek lékaře. To je naprosto zbytečné. Složité to není jen pro žadatele, ale i na kontrolu a drahá je i administrativa. Proto se snažím velmi rychle změnit organizační strukturu úřadů práce, aby manažerské řízení bylo možné zavést co nejdříve.

Kolik bude změna stát? Nebude nakonec ve výsledku dražší než ta původní?
Nesmí to stát víc, než kolik je peněz v omezeném rozpočtu k dispozici. Důležitý bude prostor na kontrolu, proto se dávky budou slučovat, aby vedle sebe neběžely paralelně, řazení se bude automatizovat a úředníci se budou více věnovat práci s nezaměstnanými. Potřebujeme lidem dát práci, a když nebude, tak je zaměstnat ve veřejné službě, aby získali pracovní návyky.

Před volbami jste prosazoval, že ten, kdo neodpracuje 20 hodin týdně ve veřejné službě nebo se nezúčastní rekvalifikací, nedostane podporu v nezaměstnanosti. Stále s tím počítáte?
Tohoto cíle nedosáhneme za dva měsíce. Musíme nejprve zajistit toho, kdo ty lidi zaměstná, kdo je bude hlídat, evidovat... Ale chci, aby tento systém začal platit v průběhu příštího léta.

Chcete zachovat systém rekvalifikací. Přitom byly drahé a často i k ničemu. Někdy jich lidé absolvovali více a stejně nikdy práci nenašli.
Obecné drahé a neúčinné rekvalifikace zmizí. Zůstane obecná finanční a počítačová gramotnost, které jsou základem uplatnění na trhu práce. Pak budou rekvalifikace, které budou směřovat ke konkrétnímu zaměstnavateli.

Na jaké novinky v dávkách a kontrolách se tedy mají lidé v horizontu měsíců připravit?
Porodné bude jen na jedno dítě a dostávat ho budou pouze ti, kteří nedosahují 2,4 násobku životního minima. Kdo sám odejde ze zaměstnání, bude mít sníženou podporu v nezaměstnanosti, pokud lidé dostanou odstupné, nebudou mít nárok na podporu od státu, protože to prostě není fér.

Rodiče na severu Čech mají problém sehnat pro dítě školku, což jim nástup do práce velmi ztěžuje. Nezvažujete systém jako v zahraničí, že matky na mateřské by si mohly přivydělat hlídáním dvou tří dětí?
Se systémem vzájemné výpomoci a miniškolek počítáme. Připravujeme návrh spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu, protože hlídání dětí by byla forma vázané živnosti. Ale chceme, aby základní body pro to byly co nejjednodušší. Se zavedením tohoto systému počítáme již během příštího roku.