Martin Hausenblas

Martin Hausenblas | foto: hausenblas.cz

Miloš Zeman nerespektuje demokracii ani lidská práva, míní Hausenblas

  • 11
Pomoci najít kandidáta na prezidenta, který porazí ve volbách 2018 Miloše Zemana, hodlá kroměřížská iniciativa Peloton. Podle jejího člena, ústeckého politika a podnikatele Martina Hausenblase, představuje iniciativa reakci na změnu orientace země vůči režimům Ruska a Číny a o snahu o ochránění polistopadového vývoje.

Martin Hausenblas v rozhovoru pro MF DNES říká, že je řadový člen Peletonu. „Pro tuto iniciativu jsem měl přínos například tím, že jsem nabídl princip kruhu důvěry jako metody organizace a vedení dialogu,“ vysvětluje.

Kruh podle něj nemá vedoucího. „Hlavními hodnotami jsou důvěra, respekt, dialog a rozhodnutí založená na konsenzu. Princip kruhu se užívá při dialogu mezi většími skupinami, při konferencích, v byznysu, neziskovém sektoru i v politických hnutích,“ podotkl.

Mohl byste přiblížit, kdy a za jakých okolností iniciativa Peloton vznikla?
První hovory proběhly zhruba před tři čtvrtě rokem, kdy jsme při setkání u jiné příležitosti zjistili, že lidé napříč republikou spojují shodné obavy o další vývoj naší země a potřeba kvalitního prezidenta.

Jedněmi z prvních signatářů Kroměřížské výzvy, která z iniciativy vzešla, jste vy, hudebník Michael Kocáb, někdejší disident Daniel Kroupa či duchovní Tomáš Halík. Co tyto lidi spojuje, jaké sdílejí hodnoty?
Obecně jde o lidi, kteří vyznávají hodnoty liberální demokracie, úctu k lidským právům a právnímu státu, tedy hodnoty, které jsou základem Ústavy České republiky. Ale prvních signatářů je daleko více.

„Naše úsilí směřuje k tomu, abychom přišli s procedurou, která umožní demokratickému a liberálnímu kandidátovi uspět v nadcházejících volbách a reprezentovat stát jak ve vnitřní, tak i v zahraniční politice důstojným a spravedlivým způsobem,“ stojí mimo jiné ve výzvě. Jak má taková procedura vypadat, máte už o tom představu?
Sama cesta k výběru kvalitního prezidenta je cíl. Domníváme se, že je třeba vést občanský dialog o tom, jaké hodnoty má prezident představovat, za tímto účelem povedeme řadu setkání po celém území naší země. V době, kdy budou známi kandidáti na prezidenta pak podpoříme takové, kteří odpovídají vhodnému profilu a umožníme jim nejen využít vytvořenou síť pro prezentaci jejich programu, ale poskytneme i zpětnou vazbu o výši preferencí. Budeme podporovat i to, aby kandidáti bez šancí na zvolení podpořili kandidáty, kteří mají šance vyšší. Naše činnost se bude vyvíjet podle potřeby. Každopádně cíl a smysl zůstane zachovaný.

Hlavním cílem iniciativy Peloton je pomoci najít člověka, který ve volbách porazí Miloše Zemana. Proč by však Zeman neměl být prezidentem i ve druhém funkčním období?
Kroměřížská výzva podpoří prezidenta spojovatele, morální autoritu pozitivně ovlivňující společenské klima, osobnost důstojně reprezentující Českou republiku. Člověka respektujícího demokratické principy zakotvené v ústavě, lidská práva i prozápadní orientaci země. Takovým člověkem Miloš Zeman není.

Budete považovat za úspěch, když z výzvy vzejde protikandidát Miloše Zemana? Nebo bude úspěchem jen vítězství nad Zemanem?
Úspěch je již nyní v tom, že se setkali občané ze všech krajů republiky v Kroměříži a k výzvě se připojují noví a noví podporovatelé. Podle našeho názoru je třeba vést ve společnosti dialog o tom, že kritériem pro výběr prezidenta mají být hodnoty a postoje, které zastává, nikoli velikost marketingového rozpočtu, navíc financovaného z pochybných finančních zdrojů.

O jakých pochybných finančních zdrojích teď mluvíte?
V minulosti se nejedenkrát stalo, že finanční zdroje pro politické kampaně se později ukázaly jako pochybné. Vy novináři jste na to často a správně poukazovali. Právě toho se chceme vyvarovat.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček už stačil prohlásit, že „podpora od této iniciativy bude pro vybrané prezidentské kandidáty jasným polibkem smrti.“ Jak si jeho reakci vysvětlujete? A jak byste panu Ovčáčkovi vysvětlil, že podpora ze strany vaší iniciativy bude prospěšná a nikoliv polibkem smrti?
Nabyl jsem dojmu, že pan Ovčáček se svým výrokem snaží navodit dojem, že je naše iniciativa nepodstatná a současně nám dát nálepku „polibek smrti“. Nálepkování je vůbec oblíbená manipulativní technika současného obsazení Hradu. Pokud by byl náš krok marný, proč na něj mluvčí Hradu ihned reaguje? Hysterická reakce spíše ukazuje na strach, strach podobný honu komunistů na signatáře Několika vět. Výzvu se snaží diskreditovat a rozeštvat v samotném počátku. Není totiž větší síly, než když se spojí lidé dobré vůle za společným cílem.

Pravdou ale je, že velmi rezervovaně se ke Kroměřížské výzvě staví také textař a producent Michal Horáček, který by se přitom jevil jako ideální kandidát vaší iniciativy. Na svém profilu na sociální síti Facebook se od vaší výzvy distancoval s tím, že on kontakt s občany zprostředkovat nepotřebuje a že podobné akce jsou mu cizí. Nemrzí vás jeho slova?
Domnívám se, že odmítavý postoj pana Horáčka vychází z nepochopení naší iniciativy. Pro nás je důležité vyzdvihnout hodnoty, které považujeme u jakéhokoliv kandidáta na prezidenta za důležité. Na prezidentské kandidáty neklademe žádné jiné podmínky ani závazky. Pan Horáček je kandidátem, kterého by, troufám si odhadnout, Kroměřížská výzva podpořila, ale nikoliv exkluzivně. Staneme se tak pravděpodobně podporovateli i jeho protivníků v klání o prezidentský úřad.

Nyní jste zveřejnili Kroměřížskou výzvu. Jaké budou další kroky iniciativy?
Zahájíme sérií diskusí a setkání v regionech, kde dáme prostor místním celostátně známým osobnostem k hovorům o aktuálních společenských tématech včetně tématu volby prezidenta. Jakmile začnou být známí kandidáti, poskytneme jim prostor se takových diskusí účastnit a prezentovat se v našich informačních kanálech. Současně vytvoříme komunitu po celé zemi, která, věříme, získá takový dosah, aby byla schopna prezidentskou volbu reálně ovlivnit.