Autorem návrhu mince s Mariánským mostem je výtvarník Vojtěch Dostál z Jablonce...

Autorem návrhu mince s Mariánským mostem je výtvarník Vojtěch Dostál z Jablonce nad Nisou. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Mariánský most se ocitl na zlaté minci, v sérii ČNB symbolizuje dnešek

  • 2
Česká národní banka vydala pamětní minci zobrazující Mariánský most, nejvýraznější novodobou stavbu Ústí nad Labem. Banka tím zakončila sérii deseti pamětních mincí s názvem Mosty, jež vycházela od roku 2011. Tematické cykly mincí nechává banka razit, aby připomněla významná technická, kulturní či umělecká díla.

„V každé sérii jsme chtěli končit něčím, co symbolizuje kus dneška. Abychom si nepřipomínali, že jen předkové něco uměli, ale že i my jsme něco předvedli. V tomto smyslu je Mariánský most asi nejimpresivnějším mostem, který v posledních dekádách vznikl,“ řekl při úterní prezentaci nové mince guvernér ČNB Miroslav Singer.

Sám kolem Mariánského mostu, který posbíral řadu prestižních cen, často projíždí. „Myslím, že je skutečně krásný, odlehčený, dynamický. Je to monumentální moderní stavba, která nádherně podtrhuje protiváhu Mariánské skály a celého toho místa,“ poznamenal Singer.

Za zařazení do série Mosty ale Mariánský most architekta Romana Kouckého nevděčí jen svému vzhledu a nedávnému vzniku, ale i své poloze. „Jedním z kritérií bylo i spravedlivé rozmístění na území České republiky, tak aby prezentace mincí mohly proběhnout v rámci celé republiky,“ uvedla Eva Dvořáková z Národního památkového ústavu, která na výběru mostů spolupracovala.

Mariánský most se symbolicky zařadil vedle gotického mostu v Písku, renesančního mostu ve Stříbře či dřevěného mostu v Lenoře, které se na mincích objevily v minulých letech.

Banka vybrala návrh, který u komise skončil až třetí

O zobrazení Mariánského mostu na pamětní minci se ve veřejné soutěži utkalo 18 výtvarníků. Návrhy posuzovala Komise pro posuzování návrhů na české peníze, výtvarná řešení měla sádrovou podobu. Bankovní rada ale nakonec využila svého práva a zvolila návrh výtvarníka a pedagoga Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborná školy v Jablonci nad Nisou Vojtěcha Dostála, který u komise skončil až třetí.

„Důvod byl krásný nápad propojit dvě stěny mince dohromady lany. Na jedné straně mince mít pilíř a na druhé skálu. Tohle řešení nejlíp odráží tu monumentalitu, rozvrstvení vah skály a mostu,“ zdůvodnil finální volbu Singer.

Původně měl přitom návrh vypadat jinak. „Nejdříve jsem nakreslil na rub celý most. Když jsem si to ale zkusmo zmenšil na velikost mince, zjistil jsem, že most je málo výrazný,“ vysvětlil Dostál, jak se propracoval k finální podobě.

Na návrhu pracoval čtyři týdny. „Na internetu jsem hledal pěkné fotky, kde bych našel všechny detaily. Potom jsem objevil fotku, která mě navedla na nápad dát naproti pylonu Mariánskou skálu a tím to vyvážit,“ přiblížil Dostál.

Minci uložila primátorka do trezoru, ukáže ji na požádání

Banka nechala minci s nominální hodnotou pět tisíc korun vyrazit v České mincovně v Jablonci nad Nisou, do oběhu vyslala 9 700 kusů. Zakoupit si je může kdokoliv u smluvních partnerů ČNB, které lze najít na webu banky.

Mince vyšla ve dvou provedeních, v běžné kvalitě je k dostání za 14 936 korun a ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem za 15 336 korun. Jedna mince váží 15,55 gramu, na výrobu 9 700 mincí Mariánského mostu se využilo 150 kilo zlata.

Za Ústí nad Labem převzala minci primátorka Věra Nechybová. „Že se symbol našeho města dostal do edice zlatých mincí, je pro nás prestižní záležitostí,“ uvedla. Minci uloží do trezoru magistrátu, v budoucnu ale nevylučuje její vystavení.

„Myslím, že by to bylo vhodné. Každopádně pokud někdo přijde a projeví zájem ji vidět, nebudeme mu bránit,“ poznamenala Nechybová.

Příští rok začíná Česká národní banka razit novou sérii deseti mincí, na kterých budou hrady.