Trojici manažerů hrozí u soudu až desetileté vězení (ilustrační snímek).

Trojici manažerů hrozí u soudu až desetileté vězení (ilustrační snímek). | foto: Petr Topič, MAFRA

Svou firmu poslali do insolvence, partnery tak měli obrat o 100 milionů

  • 0
K soudu míří případ velkého podvodu, jenž se týká tří manažerů stavebních firem z Teplic. Podle žalobce obrali při výstavbě bytového komplexu obchodní partnery o 104 milionů korun. Obžalovaným hrozí za zneužití informace a postavení v obchodním styku a za poškození věřitele v krajním případě až deset let za mřížemi.

„Vyrobili smluvní pokutu, kvůli ní nezaplatili dodavatelům za služby a materiál a upadli do insolvence s tím, že nemají majetek, aby mohli věřitele uspokojit,“ popsal jádro kauzy kriminalista Radim Vojáček. Šlo o stavbu bytového komplexu v Karlových Varech za 351 milionů korun. Postavit ho měla firma Betonstav Teplice, ta ale zakázku přenechala své „dceři“ 1. Betonstav na základě smlouvy uzavřené na jaře 2009.

Později, podle kriminalistů zřejmě v lednu 2011, uzavřeli Petr Blahuš a Petr Hipsch za Betonstav Teplice a Aleš Laibl za 1. Betonstav dodatek ke smlouvě. „Dodatkem bylo změněno původní ujednání o smluvní pokutě, která byla navýšená z částky 10 tisíc korun za každý den prodlení ve vztahu k smluvně určenému termínu dokončení a předání díla do 30. 11. 2009 na částku 250 tisíc korun za den prodlení,“ stojí v obžalobě, kterou má MF DNES k dispozici.

Na základě tohoto dodatku 28. ledna 2011 vystavil Betonstav Teplice své dceřiné společnosti 1. Betonstav fakturu na 104 milionů za údajných 416 dní prodlení. To podle obžaloby Laibl jako jednatel 1. Betonstav akceptoval a 16. března 2011 podal na firmu 1. Betonstav insolvenční návrh s tím, že pokuta je nedobytná.

Skutečná pokuta měla být jen 880 tisíc

Podle kriminalistů přitom stavba byla dokončená již 26. února 2010. „Společnost Betonstav Teplice byla oprávněná účtovat firmě 1. Betonstav pokutu pouze za 88 dní prodlení ve výši 10 tisíc za den, tedy celkem 880 tisíc korun,“ tvrdí žalobce.

Důvod umělého vyrobení stomilionové pokuty byl jednoduchý. Betonstav Teplice, který dostal za dílo zaplaceno, neposlal peníze své dceřiné společnosti 1. Betonstav, neboť ta mu dlužila obří sumu za pokutu. A kvůli tomu 1. Betonstav nemohl vyplatit další firmy, které se na stavbě karlovarského komplexu podílely.

„Subdodavatelé byli poškozeni o částku ve výši 103 120 000 korun,“ píše se v obžalobě. Konečná suma vznikla odečtením skutečné pokuty za prodlení od té uměle navýšené. Kde peníze skončily, není jasné. Firmu 1. Betonstav vlastnil z 10 procent Blahuš, zbytek společnost Betonstav Teplice. Jejím jediným akcionářem byl až do roku 2011 také Blahuš, od té doby je psaná na firmu se sídlem v Seychelské republice.

Ředitelem Betonstavu býval developer Jaroslav Třešňák

MF DNES se pokusila spojit s Alešem Laiblem, ten ale dotazy zaslané v SMS ignoroval. Ani vyjádření Petra Blahuše se nepodařilo získat. V rohovém domě na Zámeckém náměstí, kde je jeho poslední známá adresa, v pátek nebyl.

Ženský hlas v reproduktoru u dveří oznámil, že se odstěhoval neznámo kam.
Přestěhovala se i firma Betonstav Teplice. Na telefonním čísle uvedeném na oznámení o změně adresy se včera ozvala žena z lyžařského areálu na Dolní Moravě.

Podle obžaloby byla objednavatelem díla firma JTH Research, která za práce zaplatila Betonstavu Teplice. JTH Research patří developerovi Jaroslavu Třešňákovi, jenž shodou okolností kdysi býval členem představenstva a obchodním ředitelem Betonstavu Teplice. „O tom případu nic nevím, nestaral jsem o to,“ tvrdí. Trestní stíhání bylo zahájeno v březnu 2015, letos v lednu byla podaná obžaloba k ústeckému krajskému soudu.