Vírové turbíny v provozu na malé vodní elektrárně v Želině. | foto: ČEZ

Vodní elektrárnu Želina pohání vírové turbíny, dílo českých vynálezců

  • 1
Dvě unikátní vírové turbíny nyní pohání malou vodní elektrárnu Želina na řece Ohři poblíž Kadaně. Je to český vynález, který má být impulzem pro rozvoj malých vodních elektráren v Česku.

Vírové turbíny najdou uplatnění hlavně tam, kde je malý spád vody. Především v lokalitách se spádem zhruba 1 až 5 metrů a s průtokem už od 0,2 krychlových metrů za sekundu.

„Využití proto předpokládáme na jezech, starých náhonech či při projektech využití odpadní vody tepelných elektráren a podobně,“ uvedl František Pochylý z VUT Brno, jehož tým pracuje na vývoji novinky už od roku 2000.

Na výzkumu a vývoji zařízení se podílela také společnost ČEZ, které elektrárna Želina patří.

Inovativní řešení vírové turbíny spočívá ve vstupu vody do oběžného kola. „Jde o opačný princip než třeba u Kaplanovy turbíny,“ přiblížil Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy.

Vodní elektrárna Želina funguje již od roku 1908. Nové turbíny doplnily dvojici více než 100 let starých Francisových turbín, z nichž každá má výkon 294 kW.

„Celkový instalovaný výkon obou vírových turbín činí 29 kW, je zde tedy možnost vyrobit ze stejného množství protékající vody dalších zhruba 200 MWh za rok a pokrýt tak spotřebu téměř stovky domácností v severních Čechách,“ uvedl Aleš Laciok, manažer projektů výzkumu a vývoje ČEZ.