Miroslav Trejbal na podzim 2013 opravil stáje, kde chce sklady a muzeum...

Miroslav Trejbal na podzim 2013 opravil stáje, kde chce sklady a muzeum pohřebnictví. Zbytek areálu zámku je zdevastovaný. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Vlastník zámku dostal roční podmínku za to, že se o památku málo stará

  • 13
Podmínkou a povinností zabránit další devastaci renesančního zámku ve Vršovicích potrestal v úterý Okresní soud v Lounech jeho majitele Miroslava Trejbala. Podle soudu může za špatný stav památky ze 17. století.

Pětapadesátiletý majitel pohřební služby si trest osobně nevyslechl, z jednání se omluvil kvůli zdravotním důvodům. Rozsudek není pravomocný.

Žalobkyně Dagmar Olšáková uvedla, že vlastník v období let 1997 až 2015 neplnil povinnosti vyplývající ze zákona o státní památkové péči.

„Do hlavní budovy zámku dlouhodobě zatéká, dřevěné konstrukce jsou napadené dřevomorkou, statika objektu je narušená. Došlo také k devastaci sýpky a vodárny,“ vyjmenovala.

Úřady Trejbala vyzývaly, aby se o památku řádně staral. Vymlouval se na nedostatek peněz, nepřízeň počasí, nebo zloděje (psali jsme o tom zde).

„Spolupráce s ním byla těžká. Poté co v roce 2005 sundal věž nad hlavní branou zámku, trvalo dalších šest let, než jsme ho přiměli, aby ji dal nazpátek,“ prohlásila svědkyně z památkové péče lounského městského úřadu.

Dotace majitel odmítal

„Jednou neměl peníze, pak mu ukradli dřevo. A i když dal věž nazpátek, už neopravil zničenou střechu, čímž došlo k další devastaci,“ pokračovala památkářka.

Dotace na opravy podle ní Trejbal odmítal. „Navrhovali jsme mu, aby si požádal o dotaci z ministerstva kultury, krajského úřadu či jiných fondů. Nestál o ně. Domnívám se, že to bylo kvůli tomu, že by musel dodržet podmínky dotace a postupovat podle požadavků památkářů. Chtěl ale stavět po svém,“ doplnila.

Od úřadů dostal Trejbal několik pokut v řádu deseti tisíců korun. Poslední pokutu čtyřicet tisíc korun, kterou mu vyměřil stavební úřad za neopravenou střechu sýpky, splatil v závěru loňského roku.

Trejbal se ze středečního líčení omluvil. Odpoledne na zprávy nereagoval. Ovšem už dříve uvedl, že se o památku stará jak mu stačí finance. To uvedl i na policii, jeho výpověď soudce přečetl.

„Mám zpracovaný projekt na opravu objektu, který chci využít jako muzeum pohřebnictví a skladové prostory. Proinvestoval jsem tam dvacet milionů korun. Výtěžek z používání těchto prostor chci použít na opravy dalších staveb,“ vypověděl Trejbal.

Objekt opravoval svérázně, upozornila památkářka

Podle památkářky sice hospodářský objekt částečně opravil, ale dost svérázně. „Udělal tam betonové podlahy a bazén. Střecha je opravená, ale jsou tam vikýře, které nemají na takovém objektu co dělat. Postupoval v rozporu se zákonem o památkové péči,“ dodala.

Zámek Vršovice

  • začal vznikat v první polovině 17. století z bývalé tvrze
  • po dokončení v 18. století měl zámek přes 20 místností
  • vedle stodol, chlévů i parku patřila ke šlechtickému sídlu také unikátní sýpka
  • památka patřila například Lobkowiczům či Schwarzenbergům
  • v okolí se konaly velké hony, nedaleko byla bažantnice s chovem tisíců bažantů
  • po 2. světové válce se zámek stal majetkem místního národního výboru, který ho využíval i jako byty, v areálu ale působili třeba i zemědělci

Ostatní památkově chráněné objekty v zámeckém areálu jako by ho nezajímaly. Podle posudku je zámek v havarijním stavu.

„Majitel provádí takové opravy, které degradují typický vzhled této renesanční památky. Navzdory rozsahu zchátralosti lze totální devastaci vhodnými opravami bez dalšího prodlení zastavit,“ stojí v posudku.

Majiteli zámku hrozilo až dvouleté vězení. Soudce ho potrestal ročním podmíněným trestem s odkladem na dva roky. Zároveň mu nařídil, aby ve zkušební době zamezil dalšímu chátrání.

Především je nutné zajistit statiku zdevastovaných budov a opravit střešní krytiny. „Trest by ho měl motivovat, aby začal konat v souladu památkáři tak, aby jeho práce nevedly k další degradaci památky,“ uvedl soudce Kamil Vacík.

Pokud opravy Trejbal nezajistí, hrozí mu už vězení.