Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: koláž iDNES.cz

Úředníci v Teplicích nemohou brouzdat po internetu. Radnice to ztížila

  • 21
Pokud si úředníci na magistrátu v Teplicích chtějí otevřít předem neschválenou stránku na internetu, musí o její zpřístupnění nejdříve požádat. Podle vedení radnice má tento systém zabránit svévolnému brouzdání na nevhodných webech.

Když si úřednice teplického magistrátu vyžádala od místních skautů doklad o existenci účtu, na který měli obdržet příspěvek od města, poslali jí e-mailem odkaz na transparentní bankovní účet se všemi informacemi.

„Odpověděla nám, že si odkaz nemůže otevřít, musela by požádat nadřízené o povolení. Donesli jsme proto dokumenty vytištěné,“ připomíná teplický zastupitel a skautský vedoucí Jakub Mráček jednu ze situací, kdy úředníkům svazují ruce přísná magistrátní pravidla práce s internetem.

Nejde ale o nic nezákonného. „Podle zákoníku práce nesmí zaměstnanec bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu počítač či telefon jemu svěřené. Dodržování tohoto zákazu je zaměstnavatel oprávněný přiměřeně kontrolovat,“ vysvětluje právník Lukáš Jansa.

Pouze předem schválené stránky

Teplický systém je ale specifický. Zatímco na většině magistrátů v kraji jdou cestou důvěry a možné zneužívání internetu zjišťují namátkovými kontrolami, v Teplicích zvolili způsob opačný.

Vedoucí teplických odborů a někteří další úředníci mají přístup na internet neomezený, jiní však mohou navštěvovat jen předem schválené weby, jež potřebují ke své práci.

„Pokud chce úředník na nějakou jinou stránku, domluví se s nadřízeným, jehož prostřednictvím podá jednoduchou žádost. Většinou přes intranet. Ta je přeposlaná tajemníkovi, který ji obratem zasílá informatikovi,“ objasňuje teplickou praxi tajemník úřadu Marek Fujdiak.

Celý schvalovací proces trvá několik hodin a pokud vedoucí potřebuje rychleji, tak v řádu minut.

Podle informací MF DNES ale informatici potřebnou stránku zpřístupní třeba i týden od podání žádosti. „Vedoucí našeho odboru si žádosti nechával schvalovat až na pondělní poradě, takže do té doby jsme čekali,“ řekl úředník, který si nepřál zveřejnit jméno.

Trvale přístupné jen weby ministerstev a mapy

„Většina stránek, které úředníci využívají, je však zpřístupněná trvale, například weby ministerstev nebo Google Maps. I u nich ale bylo potřeba napsat, proč je k práci potřebujeme,“ dodává.

Přestože nejmenovaný úředník přiznává, že teplický systém práci někdy komplikuje, má pro vedení magistrátu pochopení. „Vypadá to předpotopně, ale nikdy jsem si na to nestěžoval,“ podotýká.

„Vím totiž, co jsou lidé schopni dělat v pracovní době, a nelze zablokovat všechny nevhodné stránky. Dva kolegové na oddělení navíc mají internet neomezený, a tak když ostatní cokoli potřebují, mohou je na svůj počítač pustit,“ líčí.

Zastupitel Jakub Mráček by přesto ocenil větší důvěru úřadu ke svým zaměstnancům. Třeba na ústeckém magistrátu mají úředníci k dispozici internet neomezeně a jeho zneužívání se hlídá namátkovými kontrolami.

O uvolnění pravidel se však v Teplicích neuvažuje. „Systém provozujeme odnepaměti. Má sice své mouchy, ale osvědčil se,“ upozorňuje Marek Fujdiak.

Jak je to v jiných městech

Z výhody volného užívání internetu se mohou kromě ústeckých těšit i úředníci v Děčíně. Nemohou ale stahovat soubory od určité velikosti.

„Máme software, který monitoruje využití PC. V minulosti byly řešené případy porušení pracovního řádu ve vztahu k internetu a následovaly finanční postihy. To už se ale několik let nestalo,“ vysvětluje mluvčí radnice Markéta Lakomá.

O něco přísnější pravidla pro úředníky má Chomutov. Zablokované mají třeba sociální sítě nebo stránky s nevhodným obsahem. Zneužívání internetu monitoruje software.

„Ke snížení osobního příplatku kvůli porušení pravidel došlo naposledy před třemi lety, k rozvázání pracovního poměru před pěti lety,“ říká mluvčí magistrátu Jan Rödling.