Sjezdovka v Horní Halži.

Sjezdovka v Horní Halži. | foto: www.horni-halze.cz

Zemědělec a tělovýchovná jednota se přou o sjezdovku v Horní Halži

  • 4
Spory o pozemek ohrožují lyžování v Horní Halži na Chomutovsku. TJ Lokomotiva Žatec, která vlastní část sjezdovky a provozuje tam vlek, se dohaduje s vlastníkem druhé části svahu. Ten tam sportovce nechce. Do sporu vstoupilo i město Žatec. Radnice uvažuje, že problémovou část odkoupí.

„Několik let vedeme právní bitvu s majitelem, který vlastní pozemek v horní části sjezdovky. Před pár dny jsme dostali výzvu k odstranění vleku. Na to nemůžeme přistoupit,“ říká předseda TJ Lokomotiva Tomáš Petříček.

„Pokud bychom ustoupili a vlek odstranili, už sjezdovku nikdo nikdy neobnoví,“ vysvětluje s tím, že tělovýchovná jednota je připravena jít i do soudního sporu.

Podle soukromého zemědělce Richarda Sůry, který vlastní zhruba jednohektarový pozemek pod sjezdovkou, situaci vyhrotila právě TJ Lokomotiva.

„Je to komplikované a situace vygradovala natolik, že chci, aby můj pozemek vyklidili. Nechci je házet do jednoho pytle, ale vztahy s některými členy jsou napjaté už dlouho kvůli osobním sporům,“ tvrdí Sůra.

V létě tam řádí čtyřkolky, tvrdí soukromník

„Jezdí si tam, jako kdyby jim to tam patřilo celé. Po zimě musím po nich uklízet nepořádek. Bývají tam i v létě na čtyřkolkách a louku rozjezdili,“ zlobí se Sůra. Problematický pozemek koupil v 90. letech minulého století od státu a začal na něm hospodařit. O tom, že tam je sjezdovka, věděl.

Žatecký spolek tam provozuje malý lyžařský areál od sedmdesátých let minulého století. Vlek jezdí o víkendech a vánočních a jarních prázdninách. V prvních letech sousedství byl podle Petříčka relativní klid a majitel nechtěl ani nájem. To se před několika lety změnilo.

„Najednou chtěl nájem za zimní sezonu v desítkách tisíc korun. Abychom tam mohli jezdit, platili jsme. Po každé sezoně jsme ale neměli jistotu, že nám smlouvu prodlouží,“ vysvětluje předseda.

Svah pokryly balíky slámy

„Situace se vyhrotila na podzim 2015, kdy sjezdovku zahradil balíky slámy. Na základě rozhodnutí soudu je musel odstranit. Bohužel soud nevyřešil podmínky provozování areálu,“ dodává Petříček.

Sůra sportovcům vzkazuje, že pokud tam chtějí sjezdovku provozovat, musí jeho pozemek odkoupit. „Vlek tam provozují komerčně a mají z toho výdělek. Už před lety jsme se bavili o prodeji pozemku, kdy jsem chtěl koupit jiný a hospodařit na něm, ale neustále to protahovali. Pokud na to nemají, ať skončí,“ poznamenává Sůra.

Za kolik by byl ochotný pozemek prodat, zemědělec nesdělil. Klub tvrdí, že Sůra chce 1,8 milionu korun. To je nad jeho finanční možnosti, a proto se obrátil na město Žatec, aby pozemek za tuto částku odkoupilo.

Městu se cena nezdá

Suma se vedení města nezdá. „Nevíme, z čeho je částka vypočítaná. S vlastníkem začneme jednat, ale budeme trvat na zpracování znaleckého posudku na cenu pozemku,“ uvedla starostka Zdeňka Hamousová.

Po spolku bude naopak město chtít dohodu, že se o údržbu areálu budou sportovci starat a financovat provoz vleku sami.

Na spory o pozemky doplatili před časem také lyžaři na Bouřňáku. Zdejší sjezdovka byla uzavřena od konce roku 2013 až do letošního ledna (psali jsme o tom zde).