Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Rumburské nemocnici nabízí záchranu kraj, chce ji koupit za korunu

  • 0
Zadlužená Lužická nemocnice patřící městu Rumburk nutně potřebuje modernizaci. Převzít by ji mohla společnost Krajská zdravotní, která už spravuje špitály v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. Pak by do ní investovala 80 milionů a zachovala rozsah péče. Rumburská radnice návrh kraje zvažuje.

Lužická nemocnice hledá způsob, jak se z dluhů vymanit a přitom zachovat zdravotní péči na Šluknovsku (psali jsme o tom zde).

Nabídka kraje zní: převést majetek Lužické nemocnice Ústeckému kraji za jednu korunu a udělat z ní součást Krajské zdravotní. V televizní debatě ji zmínil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

„Teď už je jen na městě, zda naši nabídku přijme,“ podotkl Bubeníček.

„Nejdřív musí znalec ohodnotit akcie Lužické nemocnice. Až budeme znát jejich cenu, můžeme o něčem rozhodovat,“ uvedl předseda představenstva Lužické nemocnice a zároveň radní Karel Schäfer.

Ceny akcií mohou klesnout, varuje vedení špitálu

„Pokud bychom přistoupili na nabídku kraje, musíme si být jisti, že tím jednáme s péčí řádného hospodáře. Nemůžeme jen tak, bez odhadu, prodat nemocnici za korunu,“ dodal.

Že je nemocnice v minusu a má chátrající majetek, může cenu akcií podle Schäfera snížit.

Lužická nemocnice ročně ošetří na 90 tisíc lidí z celého Šluknovského výběžku v ambulantní a lůžkové části.

V záporných číslech je podle svého vedení zejména kvůli tomu, že jí pojišťovny neuhradily všechny výkony, které v předchozích dvou letech provedla. Chybí 15 milionů.

„Před čtyřmi lety, za bývalého vedení, klesl nemocnici výkon zhruba o 20 procent a musela vracet 14 milionů za neprovedené výkony,“ řekl Schäfer.

Město chystá další žalobu na pojišťovny

V posledních dvou letech se podle něj podařilo výkony opět navýšit, jenže peníze za ně už nemocnice nedostala.

„V nové smlouvě máme sice navýšené úkony, ale peníze ne. Částka pro daný rok totiž vychází z roku předchozího a je navýšená jen zhruba o tři procenta. Úhradová vyhláška vůbec nepočítá s tím, že by se špitály mohly dostat z krize a výkony opět navýšit. Pokud bychom dostali za provedené úkony zaplaceno, nemocnice by ve ztrátě nebyla,“ přibližuje Schäfer.

Ani ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který před pár dny Rumburk navštívil, s vymáháním peněz od pojišťoven nehne. Ze zákona jim to nemůže nařídit, jen doporučit.

Podle Schäfera by přitom úhrada od pojišťoven byla pro nemocnici i město ideálním řešením. I proto se chce o peníze soudit. Jednu žalobu město již podalo, další připravuje.

„Nemocnice by nebyla v minusu a my bychom měli čas rozhodnout, jak dál postupovat. Mohli bychom hledat strategického partnera, investovat z výnosů, mohlo by investovat město. Teď ale rozhodujeme pod tlakem a město místo investic jen umořuje dluhy,“ dodal Schäfer.