Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Místo botiček rozdají Louny lístky. Řidiči nezaplatí, míní šéf dopravky

  • 1
Strážníci v Lounech přestanou nasazovat botičky na špatně zaparkovaná auta. Řidiči místo toho najdou za stěračem lístek s výzvou, aby se dostavili na městskou policii. Změnu město zavede na začátku příštího roku nejprve na tříměsíční zkoušku, aby zjistilo, jestli řidiči přestanou pokuty platit.

„Neznamená to, že strážníci budou k dopravním přestupkům benevolentnější. Jen místo botičky umístí za stěrač výzvu pro nepřítomného řidiče. Pokud bude většina řidičů slušných a přestupek v daném termínu vyřeší, budeme v praxi pokračovat i po uplynutí tříměsíční zkušební doby,“ uvedl starosta Radovan Šabata.

Botičky v Lounech

Za první pololetí letošního roku lounští strážníci řešili 732 přestupků v dopravě, o 66 méně než za stejné období v předchozím roce.

153 případů vyřešili domluvou.

V průměru nasadili 1,2 botičky denně.

Město si od změny slibuje zefektivnění práce městské policie, strážníci budou mít víc času na řešení jiných problémů ve městě. Podstatnou roli ale má i finanční úspora.

„Když řidič našel na svém autě botičku, musela na místo opět vyjet hlídka, přestupek vyřešit a botičku sundat. Cestování pro botičky nyní přestane. Pokud provinilec s lístečkem přijde na služebnu, automaticky to neznamená, že si odnese pokutu. Strážníci posoudí situaci individuálně a řidiče třeba jen upozorní,“ přibližuje Šabata.

Od nalezení výzvy za stěračem mají lidé k vyřešení přestupku pět pracovních dnů. Pokud se do té doby na městskou policii nedostaví, strážníci přestupek předají na správní odbor, který se jím bude zabývat sám.

Řidiči nebudou výzvy respektovat, varuje policista

Podle šéfa lounského dopravního inspektorátu Jiřího Krále se město upuštěním od botiček vzdává efektivního nástroje.

„Nelze očekávat výrazné respektování výzev, neboť se jedná o takzvané nebodované přestupky a majitel vozidla tak nebude motivován k uhrazení pokuty. Přinese to navíc vyšší administrativní zátěž na řešení těchto přestupků ve správních orgánech městského úřadu,“ tvrdí Král.

Lístečková praxe funguje už deset let například v Ústí nad Labem.

„Hlavním plusem je úspora času strážníků a také peněz. V rámci pochůzky řeší dopravní přestupek strážník kdekoliv a kdykoliv. Za stěrač umístí lístek, aby se řidič dostavil na základnu a věc vyřešil. Někteří přijdou a záležitost vyřídí. Je to jednoduché a velmi rychlé. Pokud s přestupkem nesouhlasí či se vůbec nedostaví, věc předáváme na odbor kontroly k dořešení,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Předchozí koalice na magistrátu na jaře avizovala, že botičky kvůli špatné platební morálce řidičů znovu zavede. Nové vedení města od toho ale ustoupilo (o botičkách v Ústí zde).