Povinné čipování psů zkouší radnice v Lounech prosadit už podruhé. (Ilustrační snímek)

Povinné čipování psů zkouší radnice v Lounech prosadit už podruhé. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Louny chtějí prosadit povinné čipování psů, letos už podruhé

  • 1
Radnice chce zkusit prosadit už podruhé v tomto roce vyhlášku o povinném čipování psů. Usnadní to prý jejich kontrolu a rychleji se odhalí majitel, který za mazlíčka nezaplatil poplatek. Svůj záměr hodlá obyvatelům města vysvětlovat.

Radnice v Lounech chce po prvním neúspěšném pokusu znovu prosadit povinné čipování psů ve městě. O vyhlášce budou zastupitelé hlasovat v listopadu. Ještě předtím chce ale vedení města informovat veřejnost o podrobnostech.

Čipování psů

Povinné čipování platí už v několika severočeských městech, delší dobu třeba v Ústí nad Labem, Děčíně a Roudnici nad Labem, od loňska ho mají také v Litoměřicích. V jiných městech nejsou čipy povinné, ale radnice je podporují slevami na povinných poplatcích za psy, jako je to třeba v Žatci nebo v Mostě. Bez čipu přitom se pse nelze vycestovat do států EU.

"Chceme lidem vysvětlit, proč je čipování dobré a jak bude probíhat. Chceme psy čipovat," řekl starosta Radovan Šabata.

Na jaře ještě pro vyhlášku nebylo v zastupitelstvu dost hlasů, protože se objevily výhrady od některých majitelů psů. Organizovaní kynologové ale proti čipování nic nemají, rada města plán podporuje, a tak část opozičních zastupitelů po informační kampani záměr v listopadu možná také podpoří.

Argumenty radnice jsou jednoduché: označení psů elektronickým čipem usnadní jejich kontrolu. Ta se provádí buď kvůli placení poplatku, na který v minulých letech řada lidí "zapomínala", nebo když pes na někoho zaútočí nebo pokud uteče a chytí jej strážníci.

"Sám jsem psa měl, takže by určitě dal přednost tomu, aby mne strážníci, když občas utekl, rychle upozornili a já si ho mohl vyzvednout. Je to lepší, než když pes musí do kotce či do útulku a je kvůli tomu stresovaný," je přesvědčený Šabata.

Vyhláška by platila od ledna

"Čipy by měly být výhodnější než známky, které používáme nyní. Čtečka přečte čip asi na tři metry, není tedy třeba, aby majitel nebo strážník psa chytal," uvedla už dříve další výhodu tajemnice radnice Renáta Čapková.

Čipování chce radnice prosadit i díky tomu, že bude pro majitele psů výhodná. Vložení čipu pod kůži psa stojí kolem pěti set až šesti set korun.

Pejskaři za to ale získají každoroční slevu 200 Kč při úhradě poplatku, který je běžně 1 200 korun a v rodinných domcích 600 korun.

Vyhláška by začala platit nejspíš už od 1. ledna 2014. Majitelé psů přesto budou mít dost času nechat zvíře označit, i když zastupitelé předpis schválí až v listopadu. Fakticky by totiž měl mít pes čip do 30. dubna, tedy do termínu, v němž je za něj nutné uhradit roční poplatek.