Restaurátor Martin Martan při práci. | foto: Klára Mágrová

Návštěvníci rumburské Lorety mohou vidět, jak jí restaurátor vrací lesk

  • 0
Záchranné práce v levé chodbě ambitu Lorety v Rumburku jsou v plném proudu. Až do října bude restaurátor na klenební pasy, strop a stěny vracet původní malby a geometricky ztvárněné rostlinné motivy se zlacenými detaily.

Návštěvníci přitom mají šanci pozorovat restaurátora Martina Martana při práci. V Loretě je každý týden, tento tu bude ve čtvrtek a v pátek.

Nejprve plochu čistí, pak tmelí defekty, vyretušuje reliéfy – a teprve poté může začít s obnovou samotné dekorativní malby.

„Letošní práce probíhají v chodbě ambitu od kaple Pražského Jezulátka po kapli svatého Josefa,“ uvedla manažerka barokní památky Klára Mágrová.

„Zajímavé je, že na sloupech byla při restaurování odkrytá jejich původní barevnost. Až 300 let staré vrstvy prozradily, že v minulosti se tu střídaly barvy černá, hnědá a oranžová,“ prozradila Mágrová (psali jsme o tom zde).

V plánu je i oprava loretánské kaple

Po současném zásahu budou sloupy žluté, aby ladily se sto let starými stropními malbami, a vrací se na ně také původní imitace mramoru. Práce vyjdou asi na 895 tisíc korun.

První část obnovy maleb v křížové chodbě, která pochází z let 1743 až 1755, začala v roce 2012. Dokončené mají být v příštím roce na podzim.

V Loretě už proto připravují i plány na obnovu samotné loretánské kaple, která se naposledy opravovala před třiceti lety. Předběžný odhad ceny je 5 milionů korun.

„Bude to náročné a hlavní slovo budou mít památkáři, protože zvenku je 20 pískovcových soch a 9 rozměrných figurálních reliéfů, jejichž posledním, třetím autorem je Johann Aisinger z Liberce,“ dodala Mágrová.