Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova na...

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova na archivním snímku. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Litvínov chce větší informovanost pro lidi, když je v chemičce havárie

  • 1
Litvínov chce ještě více posílit opatření zavedené po stížnostech na malou informovanost při výbuchu v Unipetrolu. S loňským požárem v blízké chemičce se objevily stížnosti, že obyvatelé města neměli dostatek informací, co se stalo a zda jsou v nebezpečí.

Radnice kvůli tomu vytvořila systém, který má zájemce v případě ohrožení informovat formou SMS zpráv do mobilu. Zároveň teď Litvínov začal zkoumat, jestli je schůdné kvůli mimořádným událostem vytvořit i síť obecního rozhlasu.

Město už si nechalo udělat studii proveditelnosti, a ta říká, že to možné je - za cenu zhruba 12,5 milionu korun.

„Většinu by v případě získání dotace pokryl příspěvek ze Státního fondu životního prostředí, spoluúčast města by byla asi 30 procent, což je zhruba 3,8 milionu,“ popsal případné náklady na rozhlas tajemník litvínovské radnice Josef Skalický.

Varovné SMS by měl doplnit obecní rozhlas

Doplnit současný systém varovných SMS ještě soustavou amplionů chce Litvínov z prostého důvodu: aby co nejvíc zvýšil informovanost lidí.

Rozesílání esemesek je sice rychlé, není ale záruka, že informace dostanou všichni obyvatelé a včas na celém území města, nemluvě pak o turistech a dalších náhodných návštěvnících, kteří do varovného systému nebudou vůbec přihlášení.

Rozhlasové tlampače by přitom pokryly celý katastr, případně je možné je instalovat i v menších okolních obcích.

Zároveň se dá očekávat, že by rozhlas obyvatelům nepomáhal jen v případě havárií v Unipetrolu, které jsou spíš výjimečné - došlo tam k nim roku 1996 a pak zase až loni.

Propojení s integrovaným záchranným systémem

Mnohem častěji zato rozhlas může varovat třeba v případě bleskové povodně či dalších problémů s počasím, jako jsou vichřice či silná vedra. A využít by ho šlo také pro pozvánky na společenské či kulturní akce ve městě.

Stejně jako u varovných SMS proto radnice chce, aby byl napojený i na další důležité organizace. „Chceme ho propojit s integrovaným záchranným systémem i dalšími subjekty, využívat by ho mohli i hasiči nebo Unipetrol,“ dodal Skalický.

Kdy začne veřejný rozhlas budovat, ještě Litvínov neví. Jisté je zatím jen to, že se do projektu nepustí bez dotace, a protože žádný vhodný dotační program teď není vypsaný, uvažovat lze nejdříve o letech 2018 až 2023.

Vzhledem k širšímu využití systému pak ale chce případně o dotaci zkusit žádat třeba i v souvislosti s přípravou nového protipovodňového plánu.