Litoměřický biskup uvedl v katedrále svatého Štěpána do funkcí deset nových kanovníků.

Litoměřický biskup uvedl v katedrále svatého Štěpána do funkcí deset nových kanovníků. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Litoměřický biskup uvedl do funkcí deset kanovníků naráz

  • 0
Litoměřická kapitula zažila výjimečnou sobotu. Biskup Jan Baxant v katedrále svatého Štěpána uvedl hned deset kanovníků. Noví členové kapituly jsou přitom do funkcí uváděni spíš jednotlivě. V posledním století proběhly dvě velké instalace kanovníků, ani v jednom případě však neusedlo na svá místa tolik nových kanovníků.

„Kanovnický sbor se stará o liturgii v katedrále. Má provádět bohoslužbu, která je vzorem pro celou diecézi, v našem případě je to pro celé severní Čechy,“ popsal hlavní úkol kanovníků Martin Davídek, jeden z nově uvedených členů sboru.

Kapitula má ovšem mnohem víc povinností a její členové, tedy kanovníci, bývali v minulosti význačnými osobnostmi v oblasti vědy, kultury či vzdělanosti. Devítičlenný sbor kanovníků litoměřické kapituly je kompletní poprvé od roku 2000. Ze strany biskupa Baxanta je tento krok možné chápat i jako signál, že hodlá diecézi za pomoci kapituly dál rozvíjet.

Instalaci kanovníků, jak se oficiálně dvouhodinový slavnostní obřad jmenoval, sledovala zaplněná svatoštěpánská katedrála, v níž bylo přes tři sta lidí. Mezi zvláštními hosty byli například zástupce prezidentské kanceláře, ústecké univerzity, drážďanský biskup nebo papežský nuncius.

Devatenáct kanovníků

Litoměřická kapitula má v současné době celkem devatenáct kanovníků: devět sídelních, kteří budou dostávat od biskupa Baxanta konkrétní úkoly a budou mu pomáhat při vedení kapituly i diecéze, osm čestných a dva emeritní, což jsou dřívější sídelní kanovníci starší 75 let.

Kněží Grzegorz Czerny z Litvínova, Karel Jordán Červený z České Kamenice, Viliam Matějka z České Lípy, Miroslav Šimáček z Ústí nad Labem a Josef Šimon z Kryr se stali čestnými kanovníky, což je čestný titul.

Sídelními kanovníky se stali Martin Davídek z Litoměřic, Jan Nepomuk Jiřiště z Bělé pod Bezdězem, Rudolf Repka ze Cvikova, Józef Szeliga z Litoměřic a Václav Vlasák z Turnova. Mají volební a hlasovací právo, které ihned po svém jmenování využili: se čtveřicí dříve jmenovaných kanovníků zvolili svého probošta, který stojí v čele kapituly.

„V tajné volbě byla zvolena Jeho Milost Jiří Hladík,“ přečetl Davídek ihned po volbě kanovníků oficiální výsledek.