Vedoucí oddělení správy majetku litoměřického biskupství. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Litoměřické biskupství otevře pivovar, bude vařit i pivo pro cyklisty

  • 2
Litoměřické biskupství buduje v Diecézním domě kardinála Trochty Biskupský minipivovar U sv. Štěpána. Nabídne několik druhů piv i restauraci v prvorepublikovém stylu. „Věřím, že zákazníky přivede zvědavost. Opřít se můžeme i o klienty hostelu,“ říká vedoucí oddělení správy majetku biskupství Richard Kirbs.

V diecézním domě už provozujete hostel, nyní k tomu přibude minipivovar. Proč jste se rozhodli pro podnikání v gastronomii?
Díky hostelu zde máme masu lidí, která od nás utíká do města. Chtěli jsme jim proto ke kvalitnímu ubytování nabídnout i dobré jídlo a posezení u piva. O minipivovaru s restaurací jsme začali přemýšlet před rokem a půl. Věděli jsme, že díky majetkovým náhradám budeme mít peníze na investice, a tak jsme si stanovili okruhy zájmu. Z velké části se týkají nákupu nemovitostí, ale toto je jedna z výjimek, kdy jsme se rozhodli pro podnikání. Jinak se do podnikání nechceme příliš pouštět.

V Litoměřicích už fungují dva minipivovary, o založení dalšího uvažuje i radnice. Nebojíte se konkurence?
Jeden minipivovar je až na druhém konci města, dochozí vzdálenost to není. Druhý je sice v centru, je to však jen pivnice bez vlastní restaurace. Takže konkurence se neobáváme, už jen s ohledem na to, že se můžeme opřít o ubytované v hostelu.

Původně jste měli pivovar otevřít už na konci léta. Proč k tomu nedošlo?
Lehce nás vypekla firma, která dodávala pivovarské technologie. Smlouvu jsme uzavřeli už v únoru s tím, že technologii přivezou na přelomu července a srpna. Nabrali ale dva měsíce zpoždění, prý byl problém s dodavateli z Německa. Chtěli jsme stihnout konec sezony, kdy bylo nádherné počasí a zájem lidí o jakoukoli tekutinu byl více než enormní. Ale o odbyt se nebojíme. Máme dobré zázemí, stihneme přelom roku a doufáme také ve zvědavost lidí nejen z Litoměřic. A v březnu už zase začnou najíždět hosté do hostelu.

Rozvoj díky restitucím

Litoměřické biskupství provozuje od roku 2010 v budově bývalého konviktu hostel U sv. Štěpána, který nabízí 40 lůžek hotelového a 120 lůžek hostelového typu, což je největší kapacita v Litoměřicích a okolí.

Ubytovací služby v diecézním domě v listopadu doplní i restaurace s minipivovarem o výstavu 400 hektolitrů. Nabídne desítku, jedenáctku, dvanáctku a speciály, ale i nízkoalkoholické pivo pro cyklisty.

Investice si může biskupství dovolit díky majetkovému vyrovnání se státem. Po dobu 30 let bude dostávat zhruba 100 milionů korun ročně, celkem tedy 3 miliardy.

Na čem se v pivovaru pracuje v těchto dnech?
Právě zprovozňujeme technologii, chystáme se na čištění a sanitaci, abychom už příští týden mohli začít vařit pivo. Kolaudace proběhne 10. listopadu, po ní bude následovat vyjádření celního skladu. Pivovar pak otevřeme do konce listopadu. Restauraci, která je v podstatě hotová a nabídne i dva samovýčepy, ale možná otevřeme ještě dříve.

Jaká piva zákazníkům nabídnete?
Počítáme se spodně kvašenou desítkou, jedenáctkou i dvanáctkou, ale v naší nabídce nebudou chybět ani speciály, například letní, velikonoční a vánoční. Vytipovali jsme osm různých piv, která jsme zanesli do celní žádosti. Jejich jména budou odpovídat charakteru naší firmy, takže budeme vařit piva Štěpán, Vikář, Rektor nebo Kaplan. Viněty bude zdobit znak biskupství a chmelová větvička.

Kolik hektolitrů ročně uvaříte?
Ročně plánujeme uvařit 350 až 400 hektolitrů, ale udělali jsme si rezervu, takže máme kapacitu tisíc hektolitrů. Produkce bude zatím sloužit jen pro potřebu diecéze, přece jen jde o region od Ostrova až po Jičín, a pivo můžeme nabízet na našich akcích, poutích či slavnostech. Piva totiž budeme stáčet do skleněných lahví, sudů i PET lahví.

Sládkem pivovaru bude Milan Došek, který dříve pracoval v litoměřickém pivovaru, naposledy pak ve Zlatopramenu. Jde spíše o konzervativního sládka, nebo je otevřený experimentům?
Firma dodávající technologie nám nabízela své sládky, ovšem za pražské ceny. A to jsme si nemohli dovolit. Milan Došek se nám ale ozval sám, byl už v důchodu, je z nedalekých Žitenic a máme na něj vynikající reference. Je spíše konzervativní, navíc jsme malé město, takže zatím nepůjdeme cestou ovocných piv nebo netradičních speciálů. Budeme ale třeba cyklistům nabízet nízkoalkoholické pivo, stejně jako to dělá například pivovar v Hostivaři, jehož cyklistická osmička jde na dračku.

Na kolik vybudování pivovaru diecézi přijde?
Náklady zatím nemáme spočítané, protože zahrnují i rekonstrukci budovy, která je velmi zanedbaná a stále se opravuje. Vyčíslit tedy zatím můžeme jen náklady na pivovarskou technologii, za kterou jsme dali šest milionů korun. Podle investičního projektu by se měly náklady na pivovar vrátit za 12 let. U minipivovarů se sice návratnost většinou odhaduje na šest let, ale jsme opatrní. Lepší je být pak příjemně překvapený.