Obžalovaná soudkyně Ivetta Hořejší (10. srpna 2015) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Soudkyně obžalovaná z týrání dcery si stěžuje na podjatost kolegů

  • 0
Litoměřická soudkyně Ivetta Hořejší obžalovaná z týrání dcery nesouhlasí s přidělenou předsedkyní trestního senátu. Podala si stížnost kvůli podjatosti, kterou vypořádá Krajský soud v Praze. Než soud podnět vyřídí, líčení se konat nebude a protáhne se doba, kdy bude Hořejší doma za polovinu platu.

Kauzu týrání dostala na starost soudkyně Renáta Moudrá z Okresního soudu v Mělníku, kde se má líčení konat. Hořejší podle informací MF DNES ve své stížnosti poukazuje na to, že ona sama dříve na mělnickém soudu pracovala a Moudrou i další soudce osobně zná. U mělnického soudu ale se stížností neuspěla.

„Bylo rozhodnuto o tom, že předsedkyně senátu není vyloučena z vykonávání úkonů trestního řízení v trestní věci. Proti tomuto rozhodnutí bylo podáno odvolání,“ sdělila mluvčí mělnického soudu Gabriela Antonie Bártová.

Soudkyně Hořejší nemůže do odvolání soudit, ministr spravedlnosti Robert Pelikán ji kvůli obžalobě dočasně zprostil výkonu funkce. Zdůvodnil to tím, že čin, z něhož byla Hořejší obžalovaná, je závažný. Jediná možnost, jak soudkyni výkonu funkce nezprostit, by podle něj nastala, kdyby bylo velmi nepravděpodobné, že se skutek stal.

„To jsme v daném případě neshledali,“ poznamenal Pelikán.

Soudkyně Hořejší přesto vyřizovala několik věcí i poté, co ministr o jejím zproštění rozhodl. Pelikán vydal rozhodnutí 14. října, talár však musela Hořejší svléknout až 27. října. Do té doby totiž trvalo, než si soudkyně rozhodnutí vyzvedla na poště.

Stovky spisů převzali ostatní soudci, řízení se protáhnou

„V mezidobí soudila čtyři jednací dny a vyřizovala kolem třiceti věcí,“ vypočítala mluvčí litoměřického okresního soudu Alena Herčíková. Hořejší nesmí soudit do chvíle, než bude v její kauze pravomocně rozhodnuto.

Po soudkyni zbylo na 390 rozjednaných věcí, z toho 200 žalob, jež si budou muset rozebrat ostatní soudci. Řízení se tak budou protahovat.

„Soudu bude chybět výkon jednoho soudce, což představuje měsíčně zhruba čtyřicet až padesát vyřízených věcí,“ uvedl předseda soudu Miroslav Kureš. Už teď má přitom na civilním úseku, kde Hořejší působí, podstav. Úsek má devět soudců, přičemž podle Kureše by byl ideální počet nejméně 13.

Hořejší je obžalovaná z týrání osoby žijící ve společném obydlí a ublížení na zdraví, své dceři podle obžaloby ubližovala v letech 2008 až 2012. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení. „Já se nemám proč obhajovat, já jsem nic nespáchala,“ odmítá vinu soudkyně.

19. října 2015