Jednotka má sloužit těm, které postihla mimořádná událost jako povodeň či...

Jednotka má sloužit těm, které postihla mimořádná událost jako povodeň či závažné rodinné potíže. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Krizový pokoj v Litoměřicích poslouží obětem povodně i domácího násilí

  • 0
V případě nouze mají lidé z Litoměřic novou možnost, kde najít přechodné útočiště. Radnice zřídila takzvanou krizovou jednotku. Místnost, kde lze setrvat až měsíc, má sloužit těm, které postihla mimořádná událost jako povodeň či závažné rodinné potíže.

Rozkládací gauč, palanda, malý stolek se dvěma židlemi. Dva dospělí se tu sotva vyhnou. Pro lidi v nouzi je ale krizová jednotka zřízená v centru města k nezaplacení.

„Sloužit bude lidem, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou kvůli požáru nebo třeba povodni. Okamžité zázemí tu ale najdou třeba i ti, kteří utíkají před domácím násilím,“ přibližuje účel krizové jednotky vedoucí litoměřického odboru sociálních věcí a zdravotnictví Renáta Jurková.

Jednotka naopak není určena pro lidi, kteří se na ulici ocitli vinou dlouhodobých problémů. „Například kvůli neplacení nájemného,“ zmiňuje Jurková s tím, že lidé v bytové tísni mohou využít jiných služeb podporovaných radnicí.

Vybavení přišlo na 20 tisíc

Jednotka vznikla v městském objektu v ulici Velká Krajská, kde již sídlí například charitní pečovatelská služba. Tvoří ji jediná místnost s lednicí, dvouplotýnkovým vařičem, umývadlem a prostorem pro spaní. Sociální zařízení je na chodbě.

„Vybavení jednotky přišlo zhruba na 20 tisíc korun. Lidé zde najdou jen to nejnutnější včetně nových ručníků či lůžkovin. Malý prostor neumožňuje delší přežívání, je to opravdu jen pro nouzové řešení nějakých mimořádných událostí,“ zdůrazňuje Renáta Jurková.

Lidé, kteří se v takové situaci ocitnou a o krizovou jednotku projeví zájem, se mohou obracet na odbor sociálních věcí v době úředních hodin. Pomoci se ale dovolají i jindy.

Jednotka pojme nejvýš pět lidí, zůstat mohou měsíc

„Mimo tuto dobu a o víkendech mohou volat městskou policii, která zprostředkuje rychlý kontakt s pracovníkem sociálního odboru. Ten se dostaví k jednotce a předá rodině klíče a potřebné instrukce,“ nastínil postup pro řešení nouze místostarosta Pavel Grund.

Krizová jednotka je určena jednotlivcům i rodinám, pojme maximálně dva dospělé a tři děti. Zázemí zde mohou najít na několik dní, nejdéle však na měsíc.

„Během této doby s nimi budou mimořádnou situaci řešit naši sociální pracovníci a budou pomáhat hledat vhodné východisko,“ doplnila Renáta Jurková. V Litoměřicích poskytují lidem v nouzi ubytování i další organizace. Azylové domy tu mají sdružení Naděje, Diakonie ČCE nebo Charita ČR.