Andrej Babiš přijel na setkání s horníky do Mostu na pozvání odborů. (10. září...

Andrej Babiš přijel na setkání s horníky do Mostu na pozvání odborů. (10. září 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Horníci se bojí o práci, firmy přitom nemají lidi, řekl Babiš v Mostě

  • 52
Organizátoři výzvy Limity jsme my! předali v Mostě místopředsedovi vlády Andreji Babišovi podpisy tří tisíc lidí, kteří se zavázali, že při prolomení limitů těžby na lomu ČSA přijedou pomoci nenásilně bránit bourání Horního Jiřetína a Černic. Babiš svůj názor na další osud limitů neřekl.

„Veřejný slib bránit domovy místních lidí před postupujícími velkorypadly již podepsalo více občanů, než kolik mají ohrožené obce obyvatel,“ komentoval množství signatářů výzvy Josef Patočka z iniciativy Limity jsme my!.

Hnutí Greenpeace zároveň ve čtvrtek zveřejnilo výsledek průzkumu veřejného mínění, který pro organizaci na vzorku 1 050 lidí dělala společnost Ipsos.

Podle něj si 55 % lidí v Česku myslí, že by limity těžby měly být zachovány všude, dalších 16 % uvádí, že by měly zůstat pouze tam, kde chrání obce, a dalších 11 % je nechce prolamovat tam, kde chrání přírodu. Že by limity měly být zrušeny všude, si podle průzkumu myslí jen sedm procent lidí.

„V porovnání se stejným výzkumem z února 2014 se výsledky příliš neliší. Celkově trochu ubylo nerozhodnutých respondentů, kteří se nakonec víceméně rovnoměrně přiklonili k některé z možností, ale názory ve společnosti na téma limitů těžby lze považovat za konstantní,“ komentoval průzkum Arnošt Janeček z agentury Ipsos.

Babiš řekl, že jej situace kolem limitů udivuje. „Jsem překvapen, že po tolika letech volného trhu v Česku nemá stát pořád jasno,“ prohlásil Babiš při setkání s horníky.

Na Mostecko přijel na pozvání odborářů v doprovodu ministra životního prostředí Richarda Brabce. Navštívil elektrárnu Ledvice, lom Bílina i lom ČSA.

Rozhodnutí by mohlo padnout v říjnu v Ústí nad Labem

„Jsem tady poprvé. Mám tolik kontroverzních informací, že se v tom musím nejprve zorientovat. Chápu zdejší lidi, že mají strach o práci, je to region s velkou nezaměstnaností. Na druhé straně jsem dostal petici od Greenpeace, paní starostka Litvínova je proti těžbě, primátor Mostu je naopak pro, ČEZ něco říká... Ale každý říká něco jiného,“ řekl Babiš.

Čtyři varianty

1. Úplné zachování územních ekologických limitů.

2. Prolomení limitů na velkolomu Bílina.

3. Prolomení limitů na velkolomu Bílina a částečné prolomení na velkolomu ČSA.

4. Úplné prolomení na velkolomech Bílina a ČSA.

Přestože kompromisní třetí variantu, znamenající částečně zničení Horního Jiřetína, původně navrhlo ministerstvo průmyslu, nyní už se s ní prakticky nepočítá. Není totiž výhodná pro nikoho, ani pro těžaře.

Ministerstvo průmyslu naopak prosazuje druhou variantu s tím, že definitivní rozhodnutí o lomu ČSA padne nejdříve za pět let.

Zatímco ministr Brabec za sebe a svůj rezort zopakoval, že povrchová těžba je špatná, Babiš se nepřiklonil na žádnou stranu. Neovlivnily jej ani výkřiky horníků, kteří si stěžovali, že nechtějí přijít o práci. „Mám dvě děti, jak je mám živit?“ volal na Babiše jeden z horníků.

„Bylo by mi líto, aby tady lidé přišli o práci. Na druhou stranu máme v Česku 104 tisíc volných míst. Naše firmy čekají na ukrajinské dělníky, aby zaplnily místa, kde Češi nechtějí pracovat. Mám pocit, že je to někdy jako v blázinci. Musíme to přehodnotit a podívat se na to,“ řekl Babiš.

Rozhodnutí o limitech by podle ministra Brabce mohlo padnout v říjnu na výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem. „V tomto směru by to bylo symbolické,“ řekl Brabec.

Vláda podle něj čeká už jen návrh ministerstva sociálních věcí, jak by se řešily sociální problémy horníků, pokud by limity zůstaly zachovány.