Demolice bývalé olejny v Lovosicích se kvůli nalezeným nebezpečným chemikáliím...

Demolice bývalé olejny v Lovosicích se kvůli nalezeným nebezpečným chemikáliím musela zastavit. | foto: Vladimír Škaloud, 5plus2.cz

S chemikáliemi v opuštěné lovosické olejně má po dvou letech pomoci stát

  • 3
Obyvatelé Lovosic mají šanci, že se zbaví nelegálního „skladu“ nebezpečného odpadu nedaleko tamního nádraží. V areálu olejny bývalého závodu Setuza jsou stovky tun nezabezpečených látek, mezi nimi i toxické chemikálie. Radnice chce nyní požádat stát o peníze, aby mohla areál zabezpečit.

„Budeme žádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Žádost už připravujeme,“ říká starosta Lovosic Milan Dian.

Fond totiž před dvěma týdny otevřel nový program, jenž slouží právě k likvidaci podobných ekologických škod. K dispozici je v něm sto milionů korun.

Největší případ v kraji

Kauza nezabezpečených odpadů v lovosickém areálu byla největší, kterou Česká inspekce životního prostředí v Ústeckém kraji loni řešila.

Když problém objevila, na místě bylo i několik přístrojů, které vykazovaly jaderné záření. Přístroje už jsou odvezené.

V areálu olejárny bývalého závodu Setuza se nevyvíjí už nějakou dobu žádná činnost. Majitel areálu žije v Belgii, původce odpadu, firma Wowitra, nemá na likvidaci peníze.

Do konce týdne chce mít radnice představu, jak s areálem naložit.

„Zpracováváme analýzu veškerých rizik v areálu. Její součástí budou možnosti, jakými se dá postupovat, aby došlo k likvidaci těch nejnebezpečnějších látek,“ poznamenal tajemník městského úřadu v Lovosicích František Budský.

V areálu mezi ulicemi Tovární a 8. května nedaleko nádraží je 668 tun odpadu, který tvoří převážně tuky, oleje či deriváty mastných kyselin. Součástí odpadu je ale i několik kilogramů toxických látek, v areálu se tak nachází třeba kyselina sírová, výbušná kyselina pikrová či samozápalný sodík.

Odpady jsou buď volně uložené v jímkách, nebo se skladují v sudech či IBC kontejnerech.

„Ty shromažďovací prostředky už dávno nejsou ve stavu, kdy by sloužily svému účelu. Látky tam nejsou dobře zabezpečené,“ poukazuje na hlavní riziko areálu vedoucí odboru životního prostředí lovosického městského úřadu Vojtěch Hamerník.

Do areálu se lze dostat dírou v plotě

Do areálu se navíc lze bez problémů dostat dírami v plotě. „Kdo chce, tak se tam dostane,“ podotkl Hamerník.

Vedení města bude preferovat variantu, že by se odpady odvezly a nechaly zlikvidovat na příslušných skládkách. „Myslím si, že takto bude náš projekt postavený,“ zmínil tajemník Budský.

Projekt na zajištění areálu musí město předložit státnímu fondu do 14. května. Když fond projekt schválí, město pak bude mít možnost si do 27. července podat už konkrétní žádost o peníze.

„Předpokládáme, že náklady na bezprostřední odstranění škod budou v řádech milionů,“ uvedl šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Inspekce areál průběžně kontroluje, podílí se také na novém programu státního fondu.

Náklady bude město vymáhat po firmě

Kauza začala předloni v dubnu, kdy se na veřejnosti objevil videozáznam nepovolené demolice v areálu. Inspektoři České inspekce životního prostředí tam posléze vyrazili na kontrolu, při níž odpady včetně toxických látek objevili.

„V období od dubna 2013 do října 2014 tam bylo provedeno na dvě desítky kontrol,“ vypočítal ředitel ústecké pobočky inspekce Jaroslav Vacek.

Areál dříve vlastnila firma Wowitra, poté ho prodala chiropraktikovi Bruno Beynemu z Belgie. Odpad však stále patří firmě Wowitra a inspekce ji také ještě jako vlastníka areálu za nezabezpečené odpady pokutovala.

„Uložili jsme pokutu jeden milion korun,“ uvedl ředitel Vacek. Společnost ale pokutu nezaplatila. Uvedla, že nemá peníze, na internetu pak na ni například nelze najít ani funkční spojení.

Finanční nouze firmy je také důvodem, proč za ni malér s odpady řeší město. „Kromě toho tvrdí, že ten odpad není jejich,“ poznamenal tajemník Budský.

Pokud vše půjde dobře, Lovosice by mohly za peníze z fondu na zabezpečení areálu začít pracovat ještě letos. „Všechny náklady budou nadále vymáhány po původci odpadů,“ zdůraznil pak ředitel ústecké inspekce Vacek.