(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lidé podvádějí s omluvenkami, úřad práce chce vysvětlení i od lékařů

  • 4
Úředníci z úřadů práce chtějí bojovat se zneužíváním sociálních dávek. Někteří lidé pracují načerno, nechodí na povinné schůzky a mají často i falešné omluvenky se zpětnou platností. Lékaři nyní budou muset vysvětlit, zda jsou omluvy skutečně od nich, nebo jde o podvod.

Se zvaním lékařů chce hlavně začít úřad práce v Mostě. Právě tam si jedna z klientek, která zapomněla na schůzku na úřadě a hrozilo jí, že přijde o několik tisíc podpory, vymyslela a padělala potvrzení od své gynekoložky.

Jak oblafnout úřad práce

Vyhnout se úřednímu jednání někteří klienti úřadu práce chtějí i jinak než tvrzením o návštěvě lékaře. V Mostě loni koncem roku zaznamenali několik případů, kdy se nezaměstnaní vymlouvali na neznalost češtiny, a proto prý nemohli přijít na sjednané schůzky.

Jelikož šlo ale o občany Česka s českou národností, vyzval je úřad k tomu, aby předložili školní vysvědčení, kde by prokázali neznalost jazyka tím, že z něj propadli. Nepřinesl ho nikdo. Tito lidé pak byli z evidence vyřazeni a přišli o podporu.

Jiný uchazeč o práci zase odevzdal potvrzení od praktického lékaře, že nebyl ve stanovený termín schopen úředního jednání. Při zjišťování situace u zdravotní pojišťovny se ale zjistilo, že muž není registrován u žádného doktora, v den schůzky na vyšetření nebyl a ani jeho ošetření nikdo pojišťovně nevykázal.

"Pokud je klient skutečně nemocný nebo má nějaký zdravotní problém a vše včas a správně doloží, není to žádný problém. Jenže to se moc často neděje. Většinou se lidé zapomenou řádně omluvit a dostanou se do správního řízení," vysvětluje Eva Maříková z mosteckého úřadu práce.

"Nejprve se u lékařů pokusíme stav věci zjistit dotazem. Teprve u případů, kde dochází k takovým zpětným omluvenkám se stejným razítkem často nebo je podezření, že mohlo být potvrzení zfalšované, budeme chtít s lékařem jednat přímo," doplnila.

Lékaři na úřad docházet nechtějí

Lékařům se samozřejmě na úřad práce kvůli ověřování potvrzení nechce. Obávají se, že je to bude zdržovat od práce. Nejsou si ani příliš jisti, jaké údaje o pacientovi vůbec mohou úředníkům sdělit.

"Zaměstnavatel má právo se zeptat na stav pacienta, který je jeho zaměstnanec a je na nemocenské. Úřad práce se takto asi může ptát na své klienty. Stejně ale budu raději konzultovat s právníkem, co přesně si mohu dovolit úřadu práce sdělit," reagoval mostecký lékař Roman Houska.

Upozornil i na to, že pro nezaměstnané neexistuje formulář na klasickou 'neschopenku', tak jako ho dostávají zaměstnanci. Informace pro úřad práce se vydávají na jakémkoliv papíře. Je pak mnohem jednodušší si takový 'dokument' zfalšovat - nemusí mít evidenční číslo a teoreticky od něj ani nemusí být kopie.

"Pokud za mnou někdo z pacientů přijde s tím, že úřad práce ode mě takzvaně něco chce, posílám ho zpět, ať si to vyžádá písemně. Myslím, že by si to každý lékař měl ohlídat," míní Houska.