České okurky Vladimíra Urbana ve stánku na ústecké tržnici

České okurky Vladimíra Urbana ve stánku na ústecké tržnici | foto: Karel Pešek, MF DNES

Lidé by měli hlídat okurky ve večerkách, mohou být dovezené ze Saska

  • 0
Po českých okurkách je na severočeských tržnicích velká poptávka. Lidé dostali strach z infikovaných okurek ze Španělska a vzali útokem tuzemské trhovce. Nakupující by ovšem měli dávat pozor u stánků nebo večerek, řada obchodníků totiž jezdí pro levnou zeleninu do sousedního Saska.

Ani jednu českou okurku neměla v pondělí krátce po poledni na tržnici za obchodním centrem Labe Stanislava Krebsová z Českých Kopist. "Měli jsem jich hodně, ale došly. Budou zase zítra," uklidňuje Krebsová, která zeleninu a ovoce z Litoměřicka v Ústí prodává již 20 let.

Okurková hrozba

Vypěstovat si vlastní BIO rajčata či okurky zase není takový problém, jen musíte vědět, jak na to

Severočeši mohou být klidní, v kraji se neobjevil ani jeden případ nebezpečného průjmu.

Na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice nyní leží 15 pacientů s průjmem, ale ty souvisí s oteplením a zahájením "grilovací sezony".

"Případ, který by odpovídal tomu, co se děje v Německu, nemáme ani jeden," řekl primář Pavel Dlouhý.

Severočeši mají strach ze španělských okurek kontaminovaných bakteriemi E. coli, které vyvolávají krvavé průjmy a v Německu na ně zemřelo 14 lidí. Chtějí proto české zboží.

Přestože hygienici zjistili, že do celého Česka bylo dovezeno 106 potencionálně rizikových okurek ze Španělska a jen některé se dostaly k zákazníkům, kupující zachvátila panika. Mají strach, zeleninu v supermarketech nyní nekupují. Raději obětují čas a vyrazí na tržnice.

"Nyní si pečlivě hlídám, jakou zeleninu kupuji. Supermarketu se bojím, začala jsem chodit na tržnici," řekla včera Jana Sýkorová.

Prodejci u stánků s místní zeleninou se včera nezastavili. Přestože hlavně u okurek bylo napsáno, odkud jsou, lidé se ještě před placením ujišťovali, že zboží je opravdu české.

"Každý se na to vyptává, nápisy jim nestačí, chtějí mít jistotu," řekl mezi vážením Vladimír Urban. Na povídání nebyl čas, fronta se nezmenšovala. Zato u stánků s banány, melouny a dalším exotickým ovocem nestál vůbec nikdo.

Pozor na zboží od drobných prodejců

Supermarkety uklidňují paniku, Ahold mající síť prodejen Albert, má od včerejšího dne u prodejen tabule a letáky, že neprodávají okurky ze Španělska. "Výrazný pokles prodeje jsme nezaznamenali. Češi se nebojí, argumentují tím, že si vše omyjí," popsala situaci mluvčí Aholdu Judita Urbánková.

Okurky omývejte a léčit se sami nezkoušejte

Deset otázek k infekci

Do sousedního Německa jezdí ovšem nakupovat stále více českých obchodníků. "Každé ráno je ve velkoobchodě řada obchodníků z Čech a berou ty levnější věci. My raději kvalitnější saskou zeleninu," potvrdila pro MF DNES Thuy Tranová, která má obchod s ovocem a zeleninou v Pirně.

Kromě kontrolovaných oficiálních dovozců se tak nebezpečné potraviny do večerek a stánků v kraji mohou nebo mohly dostat i od drobných prodejců. Lidé by měli být opatrní.

Hygienici situaci v kraji bedlivě sledují. Od ministerstva zdravotnictví a zdravotního ústavu dostali již koncem minulého týdne přesné pokyny, jak postupovat.

"Žádný případ by nám neměl uniknout. Lékařům i laboratořím byly rozeslány informace, aby tyto případy včas nahlásili," uklidňuje krajský epidemiolog Josef Trmal.