Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sluneční svit je extrémní a nemá se co vypařovat, říká hydrometeorolog

  10:30
Letošní léto v Ústeckém kraji je extrémně teplé, mimořádný je i počet hodin, kdy na zemský povrch dopadají sluneční paprsky. Zarazí také nerovnoměrnost srážek. „Vyskytují se hlavně v přeháňkách a bouřkách, trvalé srážky jsou méně časté,“ říká Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově.
Vyschlé Labe v Ústí nad Labem. V korytu řeky si hrají děti a lidé venčí psy.

Vyschlé Labe v Ústí nad Labem. V korytu řeky si hrají děti a lidé venčí psy. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Podle statistik třeba v červnu spadlo průměrně 52,6 mm srážek. To je zhruba stejně jako v minulých letech, ale na Sněžníku to bylo 140,3 na Klínech 128,5 na čtvereční metr, naopak ve Varnsdorfu pětadvacet a ve Vaňově jen dvaadvacet na metr čtvereční.

„Přitom Sněžník s největšími srážkami je od nejsuššího Vaňova vzdálen vzdušnou čarou zhruba deset kilometrů. Tento rozdíl prezentuje typickou bouřkovou situaci, jež je rychlá a velmi lokální,“ uvádí Tomšů.

Proč tomu tak podle vás je?
Už od dubna máme nadprůměrné teploty a slunečné počasí, které tak prakticky tři měsíce neustává. Je velmi nezvyklá situace, že by tak dlouho trvalo teplé počasí. A zároveň je suché. Srážek v průměru tak málo není, v dubnu spadlo normálních 34,1 milimetru, v červnu 52,6 milimetrů, což není málo. Ovšem vzhledem k tomu, že je velké teplo, je i vyšší výpar vody, a v půdě jí tak zůstává málo. Navíc srážky v bouřkách rychle odtečou a voda se nestačí vsáknout do půdy, srážkový deficit narůstá. Proto máme větší sucho, než by srážkám odpovídalo.

Zmínil jste, že máme dlouho slunečné počasí. Co to znamená?
Třeba v Teplicích, kde se počasí sleduje od roku 1880, byl letošní duben 4,4 °C nad normálem, květen 3,8 °C a červen 2,4 °C. To jsou neskutečné tři extrémní měsíce za sebou. Hodnoty pro duben a květen se vyskytují jednou za padesát let a červen je pouhou desetinu stupně pod touto hodnotou. Všechny tři měsíce za sebou jsou mimořádná anomálie a dlouhodobě něco nevídaného. Je to jeden z největších extrémů, jež jsme vůbec zaznamenali. A v celém kraji je to podobné, duben s průměrnou teplotou 12,5 byl teplejší o 4,3 °C, než je normál, květen s 16,6 byl teplejší o 3,2 °C a červen s 17,6 byl teplejší o 1,7 °C.

Extrémní hodnoty jsou také v tabulkách slunečního svitu?
Ano. V dubnu slunce svítilo 232 hodin, v květnu 283 hodin a červnu 216 hodin. Máme neskutečně dlouhé období slunečného počasí, které tu hodně dlouho nebylo. V dubnu, kdy slunce ještě tolik nesvítí, když hodiny přepočteme, slunce svítilo každý den osm hodin, což je nevídané. A třeba v Doksanech to v květnu bylo 313 hodin slunečního svitu, což je deset hodin denně. To už se pohybujeme na hranici toho, co je ještě reálné naměřit. A v celém kraji je situace podobná.

Takže ptát se na výčet teplotních rekordů už nemá ani cenu...
Padají opravdu velmi často. A máme i vysoké minimální teploty. Například 29. května v Kopistech, Tušimicích či Kočkově padly rekordy minimální teploty s teplotou 19 °C, což svědčí o tom, že byly teplé noci. Kuriozita také je, že v Teplicích průměrná dubnová teplota 14 °C byla o 4,4 °C vyšší, než bývá průměrná hodnota v květnu.

Ani nelze říci, kolik už bylo letních dnů nad 25 °C?
Lze. Například v Teplicích jsme měli do neděle padesát letních dnů, což se od roku 1880 ještě nikdy nestalo, rekord k 13. červenci byl 43 dní. Typický počet letních dnů pro červenec je patnáct a v minulosti byly července, že takové dny byly tři nebo čtyři. Zajímavé také je, že jsme letos neměli ještě ani jeden den s teplotou nad 35 °C, které pro naši oblast nejsou typické, ale v minulých letech byly.

V letech 2015 a 2016 se v Děčíně vynořily z vody „hladové kameny“:

31. července 2015

Vysoké teploty a sluneční svit mají vliv na velké odpařování vody. Pak by se ovšem měly dělat mraky a pršet. Ale to se neděje, proč?
Teoreticky by to tak být mělo, ale meteorologická situace je taková, že máme dlouhodobě oblast vyššího nebo vysokého tlaku a srážky jsou podprůměrné. Kombinuje se řada vlivů, ve větší části Evropy je sucho, a když se nemá co vypařovat, nejsou srážky.

Teplo a sucho dříve tak dlouho netrvalo. Stojí za změnou jiné proudění vzduchu do Evropy či proudy v mořích?
To určí dlouhodobé sledování situace. V krátkodobém měřítku není neobvyklé, že je nadprůměrné teplo tak nezvykle dlouho, což je velmi vzácná anomálie. Takové výkyvy počasí se ovšem stát mohou a není to tak dlouho, kdy jsme měli vlhčí období a povodně byly v roce 2002, 2009, 2010 a 2013. Nyní je od roku 2015 srážek méně a teploty jsou výrazně vyšší, což zvyšuje srážkový deficit a snižuje množství vody v půdě.

Ovšem i v minulosti byla teplejší a sušší období. Nemusí se tak počasí zcela měnit.
To sice byla, ale zdaleka ne tak jako dnes. Navíc dnešní změny jsou daleko prudší, než byly v předchozích obdobích. A to opravdu může být dlouhodobě nebezpečné, protože se pohybujeme se z extrému do extrému, což není dobré.

Kvůli nedostatku vody zakázali třeba v Děčíně a okolí užívat vodu ze třinácti toků, ve Varnsdorfu a okolí pak ze tří toků. Budou brzy následovat další místa?
Už 9. července hladina v Labi v Ústí nad Labem měla 120 centimetrů, což je historické minimum pro tento den, a pokud nezaprší, dál se bude situace zhoršovat, protože minimum vody přitéká i ze Sázavy nebo Berounky. Když voda není v řekách, špatně se z nich vsakuje do podzemních vod. Situaci v poslední době nenapraví ani zimy, protože poslední roky bylo sněhu málo a problémy se tak kumulují a prohlubují. A existují výpočty, že se v Evropě oteplí a bude nedostatek srážek a vody.

Je situace podobná v celém kraji, nebo je oblast, kde je počasí vždy trošku jiné?
Celý trojúhelník od Podbořan téměř z Teplicím a k Chomutovsku má své mikroklima a je to suchá oblast srovnatelná s jižní Moravou. Je to dané tím, že jsou ze tří stran Krušné hory, Doupovské hory a České středohoří. Zjednodušeně: tato pohoří oblasti seberou srážky a rozdíly mezi kopci a nížinami jsou zásadní.

  • Nejčtenější

Rasový motiv, řekl žalobce o bitce v Dubí. Čtyřem obžalovaným navrhl vězení

22. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:45

U teplického okresního soudu zazněly závěrečné řeči v případu napadení mladého muže na koupališti v...

Za napadení na koupališti v Dubí dostali tři muži až čtyřleté vězení

23. dubna 2024  10:45,  aktualizováno  11:41

Okresní soud v Teplicích poslal do vězení tři ze šesti obžalovaných v případu napadení mladíka na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena neuhlídala dvě děti, obě se utopily. Se žalobcem se dohodla na podmínce

25. dubna 2024  11:30

S podmíněným trestem odešla od soudu žena, která loni v létě neuhlídala na koupališti v Klučku u...

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

24. dubna 2024  18:29

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsem vítán, stáhnu se! Agateljan opouští hokejové Ústí, zbyly jen dluhy

29. dubna 2024  20:54,  aktualizováno  21:35

Pět měsíců a dost! Arménec Mikael Agateljan vycouvá z ústeckého hokeje, zatíženého dluhy....

Nejsem vítán, stáhnu se! Agateljan opouští hokejové Ústí, zbyly jen dluhy

29. dubna 2024  20:54,  aktualizováno  21:35

Pět měsíců a dost! Arménec Mikael Agateljan vycouvá z ústeckého hokeje, zatíženého dluhy....

Chomutov je zpátky v první lize. Postup si užiju jako titul, zářil kapitán Hübl

29. dubna 2024  21:23

Nasadili si kšiltovky s nápisem „Už jsme zase prvoligový“ a nemohli se nabažit poháru, který tvořil...

Lidé radši vystupovali dřív. Za jízdu v opilosti dostal autobusák podmínku

29. dubna 2024  15:20

Podmínkou potrestal Okresní soud v Lounech šoféra autobusu, který loni v červnu vezl silně opilý...

Smutný i hrdý lovosický kouč Jelínek: V plné sestavě bychom šli do finále my

29. dubna 2024  12:23

Sekundu od naděje, nakonec beznaděj. Stejně jako loni, i letos házenkářům Lovosic cestu do...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...