Záchranářská helikoptéra firmy DSA, která působí v Ústeckém kraji už od roku 2003.

Záchranářská helikoptéra firmy DSA, která působí v Ústeckém kraji už od roku 2003. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Záchranářský vrtulník DSA bude po dodatku smlouvy v kraji létat i dál

  • 1
Leteckou záchranku v Ústeckém kraji i nadále zajistí společnost DSA. Dodatek smlouvy mezi ministerstvem zdravotnictví a DSA umožňuje firmě létat až do limitu dva miliony korun bez DPH. Na stálého poskytovatele vypsal resort koncem března tendr.

Leteckou záchrannou službu poskytuje DSA od počátku roku na základě dodatků ke smlouvě. Aktuální dodatek je již třetí v pořadí (blíže k této problematice zde).

Původní limit pro leteckou záchranku činil 3,69 milionu korun bez DPH. Záchranáři předpokládali, že ho vyčerpají tento měsíc. Nový dodatek jsou zmíněné dva miliony.

„Pro tuto chvíli je důležité, že se bude dál létat. Náměstek ministra mě informoval, že to provedli. Pořád je ale otázka, kdy bude definitivně ukončené výběrové řízení. Toto je poslední možnost, co se mohlo doplnit,“ říká ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.

Podmínky dodatku jsou stále stejné. DSA poskytuje létání přes den. Denní odměna za pohotovost má být 25 400 korun bez DPH. Při vzletu a nasazení helikoptéry bude ministerstvo hradit 15 950 korun bez DPH za hodinu.

Dočasný dvoumilionový limit

Limit dva miliony korun má postačit do doby, než ministerstvo podepíše smlouvu s vítězem březnového tendru.

Kraj chce mít co nejdřív ohledně letecké záchranné služby jistotu. „Byl bych rád, aby se už rozhodlo a měli jsme stálého dopravce,“ dodává hejtman.

Výběrové řízení na ústecké stanoviště letecké záchranky resort v lednu zrušil kvůli nejasnostem, jež se týkaly technických požadavků na vrtulníky.

Podle tendru má jeho vítěz zajistit provoz letecké záchranky od letošního července do konce roku 2020. Předpokládaná cena zakázky je 168 milionů korun, zájemci se mohou hlásit do 10. května.

Firma DSA provozuje helikoptéry v Ústeckém kraji už čtrnáct let. V tendru na zajištění záchranné letecké služby v Ústí v příštích čtyřech letech ale neuspěla.

Protože si DSA stěžovala u antimonopolního úřadu, nemohl resort zdravotnictví s vítěznou slovenskou společností ATE uzavřít smlouvu. Ministerstvo pak tendr zrušilo.

,