Karolína Kostínková, která se svým manželem otevírá lesní školku v Brné. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

V kraji se otevírají lesní školky a kluby, cílem je dětství v přírodě

  • 0
V Ústí nad Labem vznikla první lesní mateřská škola. Jmenuje se Venku a sídlí v přírodním prostředí na Zlaté stezce ve čtvrti Brná. Souběžně s ní se na své první děti připravuje i lesní klub Hliněnka v Hlinné nedaleko Litoměřic.

Obě školky rozjíždějí mladí lidé, kteří mají zkušenosti v oblasti práce s dětmi a mají rádi přírodu.

„V dnešní době jsou mnohé děti od přírody odcizené. V lesní školce je chceme vzdělávat pomocí vlastní zkušenosti v reálném prostředí,“ přibližuje Karolína Kostínková, která se svým manželem uvádí v život školku v ústecké Brné.

Ona vystudovala speciální pedagogiku a pracovala už v lesní školce ve Skotsku, on učil outdoorové sporty.

V lesních školkách tráví děti 80 procent času venku. Při hodně nepříznivých podmínkách budou využívat zázemí srubu s kachlovými kamny.

Výchovně vzdělávací program

„Když jsem ale pracovala v lesní školce ve Skotsku, zažila jsem tam i opravdu hodně deštivé dny a mohu odpovědně říci, že není špatného počasí, je jen nevhodné oblečení,“ usmívá se Kostínková.

Stravování budou v Brné řešit formou cateringu, tedy že se nebude vařit přímo na místě, ale jídlo bude dovážet společnost, kterou právě vybírají a do jejíhož výběru budou moci promluvit i rodiče.

„Občas si ale také s dětmi něco uvaříme nebo upečeme na ohni,“ zmínila učitelka.

Lesní mateřská škola Venku zahájí provoz od září. Den otevřených dveří a současně i zápis pořádá 14. a 15. května, symbolicky na den matek a den rodin.

„Bereme děti od tří let, měsíční poplatek za výchovně vzdělávací program bude čtyři tisíce korun,“ doplnila Kostínková.

Z hrázděné chalupy do jurty

Podobný projekt se připravuje také v Hlinné. Půjde o lesní klub Hliněnka, který bude sídlit na rodinné farmě. Zázemí je zatím připraveno v hrázděné chalupě, výhledově bude pořízena jurta.

Iva Chovanečková a Jana Kocourková, které se tu budou o děti starat, učily v mateřské škole v Úštěku na Litoměřicku, obě také mají dvě vlastní děti, jež se stanou základem klubu. Zpočátku bude v provozu tři dny v týdnu.

„Jeden den vyrazíme na pěší výlet, který spojíme s piknikem, druhý den se budeme s dětmi věnovat přípravě jídla, od pěstování bylinek až po vaření a pečení chleba, a třetí den se zaměříme na řemesla, farmaření a tvořivé činnosti. Děti se budou třeba starat o shetlandského poníka,“ přibližuje Chovanečková.

Vegetariánský oběd z biopotravin

Začít chtějí prozatím s menší skupinou 15 dětí starších tří let. Pro ty, které budou klub navštěvovat od úterý do čtvrtka, vyjde den na 260 korun. „V ceně je i vegetariánský oběd z biopotravin a pitný režim,“ upozorňuje Kocourková.

Další lesní mateřská škola se od září otevře také v Proboštově u Teplic, kde od roku 2014 dosud fungoval lesní klub Samorost. V Děčíně pak provozuje další lesní klub mateřská škola Jurta.

Lesní mateřská škola na rozdíl od lesního klubu musí být zapsaná v registru ministerstva školství a spadá pod kontrolu České školní inspekce. Musí plnit školní vzdělávací plán a poskytuje dětem povinnou předškolní docházku.

Na její chod částečně přispívá stát a školkovné si rodiče mohou plně odečíst ze základu daně.