Bakterie legionella pneumophila

Bakterie legionella pneumophila | foto: CDC

V potrubí mostecké nemocnice je legionella, pacienty sprchují s rouškou

  • 6
V mostecké nemocnici se objevila zdraví nebezpečná legionella. Na větev vodovodního řadu, kde byla tato bakterie zjištěná, se proto bude instalovat zařízení pro chemické ošetření teplé vody. Vedení společnosti Krajská zdravotní ujišťuje, že žádný pacient nebyl bakterií nakažený.

Krajská zdravotní (KZ), které nemocnice v Mostě patří, o výskytu z výsledků měření ví už od 15. listopadu.

„Bakterie legionelly se objevily na oddělení jednotky intenzivní péče interního a chirurgického oddělení a byla přijala okamžitá opatření,“ upřesnil v pondělí ředitel odboru vnitřních věcí KZ Jiří Vondra.

Specializovaná firma by měla na JIP zařízení pro chemické ošetření teplé vody dodat do dvou týdnů, vedení KZ usiluje o zkrácení této doby. Zatím na odděleních panují zvláštní opatření.

„Aby nedošlo k vdechnutí bakterie, pacienti se sprchují pouze v roušce přes ústa a jen po nezbytnou dobu, při hygieně na lůžku se používá pouze destilovaná voda na hlavu, obličej a krk, k čištění zubů jen destilovaná sterilní voda,“ přiblížil Vondra.

Jen převařená a destilovaná voda

Také platí, že na přípravu instantních nápojů a polévek je používána výhradně převařená voda. Zdravotnické prostředky přicházející do styku s dýchacími cestami, jsou buď jednorázové, nebo se po dekontaminaci oplachují destilovanou sterilní vodou.

Současně probíhá výměna vybraných vodovodních baterií, sprch i hadic za nové a ostatní se dekontaminují.

„O odstranění bakterie budeme informovat krajskou hygienickou stanici,“ dodal Vondra.

Případy, kdy se legionella objeví ve vodovodním potrubí, nejsou výjimečné. Letos se stalo například v Praze.

„Tato bakterie se obvykle množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. V Mostě se do potrubí neinvestovalo dlouho. Legionella by v nemocničním potrubí rozhodně být neměla,“ řekla lékařka Alena Dernerová.

Ohrožení jsou starší a oslabení lidé

Legionella, to je zhruba 60 typů různých bakterií, minimálně 20 z nich je velmi nebezpečných. Nejčastěji napadají dýchací cesty a způsobují akutní zápal plic. V nejtěžších případech selhávají ledviny a játra.

„Ohroženou skupinou jsou zejména lidé s oslabenou imunitou, starší osoby nebo lidé po operacích,“ přiblížila Dernerová.

Na léčbu zabírají antibiotika a výskyt bakterie podle krajského hygienika není výjimečný.

„Nyní se objevuje více případů, protože se na výskyt těchto bakterií zaměřuje více vyšetření. Legionelly nejsou vzácné. Nemocnice nyní musí vodovodní potrubí řádně vyčistit,“ prohlásil krajský hygienik Josef Trmal.

V nemocnicích se objevují i jednotliví pacienti s touto nákazou.

„Nedávno byl na plicním oddělení ústecké nemocnice hospitalizován pacient se zápalem plic. Měl čtyřicítky horečky, kašel, zimnici. Rozborem moči bylo zjištěno, že má bakterii druh legionella pneumophila,“ přiblížil Trmal.

Jak se později zjistilo, muž si onemocnění přivezl z lázní.