Klienti si v teplických lázních budou moci zvolit délku pobytu či počet procedur. (Ilustrační snímek)

Klienti si v teplických lázních budou moci zvolit délku pobytu či počet procedur. (Ilustrační snímek) | foto: Roman Čejka, MF DNES

Teplické lázně chystají nové programy, čekají méně pojištěnců

  • 2
Společnost Lázně Teplice se připravuje na možný úbytek klientů. Na léčení totiž někteří lidé nebudou mít nárok, v důsledku škrtů ministerstva zdravotnictví je sem pojišťovny přestanou posílat. Lázně kvůli tomu chystají nové pobyty a programy.

"Všichni vědí, že nějaká restrikce bude. Nikdo ale neví, jak přesně bude vypadat. Není ani jasné, odkdy bude platit, mluvilo se o 1. červenci, teď zase o 1. srpnu. Každopádně my se chceme připravit a sestavujeme modelové případy pro lidi, kteří vypadnou ze systému plateb zdravotními pojišťovnami," říká personální ředitelka Lázní Teplice Dorothea Kresslová.

Klienti si budou moci zvolit délku pobytu, tedy třeba místo tří týdnů jen dva. Jiný může být i počet procedur. Společnost Lázně Teplice podle Kresslové situaci ohledně revize úhradové vyhlášky sleduje a postupně se na změny připravuje.

Pro samoplátce letos nově nabízí třeba pobyt Vitalita. "Plnohodnotně nahradí komplexní léčbu těm klientům, kterých se případná opatření dotknou - to znamená, že jim nebude již lázeňská péče hrazena z prostředků zdravotního pojištění," uvedla Kresslová.

O kolik klientů lázně rozhodnutím zdravotních pojišťoven přijdou, zatím není jasné. "Konkrétní počty nemůžeme v současné době stanovit, protože patříme mezi lázeňská zařízení, kde by pokles neměl být dramatický. Rovněž nechceme dělat závěry, dokud není oficiálně rozhodnuto," dodala Kresslová.

Přesto se ale lázně snaží zvýšit počet svých zahraničních klientů a rozšířit počet destinací, odkud přijíždějí.

Léčba v lázních je mnohdy zbytečná

Nyní dávají zdravotní pojišťovny na lázeňskou péči ročně kolem tří miliard korun. Je to asi setina peněz, které spotřebuje za rok české zdravotnictví. Po restrikcích mají výdaje pojišťoven ročně klesnout o půl až tři čtvrtě miliardy.

Ročně se v lázních léčí přes 120 tisíc lidí, pojišťovny jim buď hradí péči komplexní, tedy léčbu i pobyt, nebo příspěvkovou: jen léčbu a pobyt si lidé platí sami.

Podle odborníků jezdí do lázní celá řada pacientů zbytečně. Lékaři jim totiž předepisují lázně podle 15 let starého předpisu, ovšem za tu dobu se medicína hodně změnila. Podle některých expertů se výrazně rozšířilo spektrum léků i operačních výkonů, které jsou k pacientům šetrnější a umožňují tudíž omezit lázeňskou péči.