Cvičení lachtana Moritze patří v ústecké zoo k nejatraktivnějším bodům programu.

Cvičení lachtana Moritze patří v ústecké zoo k nejatraktivnějším bodům programu. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Lachtan Moritz baví v ústecké zoo už patnáct let, lovil i utopené klíče

  • 0
Zoologická zahrada v Ústí nad Labem byla o víkendu jediná v Česku, kde svůj mezinárodní den oslavili zároveň lachtani i tuleni. Jiná tuzemská zoo oba tyto hravé druhy savců nechová. Miláčkem návštěvníků je hlavně lachtan Moritz, kterého ústecká zoo dostala před patnácti lety z Německa.

Ústecká zoo si Moritze vybrala ze dvou samců, které tehdy testovala, jak jsou ochotní cvičit a bavit návštěvníky. Moritzovou hlavní předností bylo, že je velký jedlík a vždy se těšil na rybu, kterou dostal po splněném úkolu. Jeho bratra Maxe, který klidně nemusel týden jíst, bylo těžké na pamlsek nalákat.

"Naučit ho jeden cvik trvá čtrnáct dní až měsíc," přiblížil chovatel Lukáš Ševcovic, který lachtany a tuleně v ústecké zoo pravidelně cvičí.

Moritz dokáže skákat skrz obruč, hlavou odrážet míč přesně do rukou chovatele, otáčet se, kutálet, mávat ploutví na pozdrav či balancovat s tyčkou na čumáku. Na jejím konci udrží i míč a s tyčí a míčem navrchu dokáže i plavat, vylézt z bazénu a doskákat na stoličku.

"Díky ose těla má stabilitu, ale stejně nechápu, jak to dělá. Mně to padá, jemu ne," pousmál se Ševcovic. Nejtěžší podle něj bylo naučit Moritze, aby si strčil hlavu pod ploutev a dělal, že se stydí.

Program si pamatoval lépe než cvičitelé

Lachtani se dožívají dvaceti let a Moritzovi bude letos šestnáct, proto ho už chovatelé nové cviky neučí. Spíš opakují ty současné, protože lachtan občas některé odbude.

Pamatuje si je ale velmi dobře. Když se nedávno musela kvůli opravě bazénu přerušit představení na půl roku, cvičitelé měli obavu, zda si sami všechno správně pamatují. Moritz jim ale dopředu pohybem těla dával najevo, co bude následovat.

Ploutvonožci mají v říši zvířat blízko k medvídkovitým a psovitým šelmám, čímž se zřejmě dá vysvětlit jejich záliba v hraní. Lachtan Moritz dokonce aportuje.

Vylovil i klíče neopatrného návštěvníka

Při jednom vystoupení se třeba divák příliš naklonil přes skleněné hrazení a do vody mu spadly klíče.

"Přines," vyzval Moritze Ševcovic. Prý to jen zkusil a nevěřil, že by lachtan pokyn splnil. Ten však překvapil všechny. Ponořil se, vylovil klíče a v tlamě je donesl na poličku, kde je zvyklý odevzdávat chovatelům míče.

"Jednou ráno mi přinesl náramek, který v bazénu vylovil," vzpomněl si pak Ševcovic na další podobnou příhodu.

Lachtan spolyká denně šest kilogramů makrel a v zimě až dvanáct kilo, neboť si tvoří tukové zásoby. Tuleni mají porci poloviční. Ryby hltají vcelku a žaludek je pak rozkládá. Zuby sice mají, ale používají je jen jako zbraň.

Rozeznat lachtana od tuleně je možné podle některých zřejmých rozdílů. Lachtani mají uši, jsou větší a na souši lépe chodí.