Záhadný balíček Tritolu - S. | foto: Policie České republiky

KRIMIPOMNÍČKY: Záhadná nálož vyklidila město. Kde se vzala, nikdo neví

  • 3
Krabička, kterou ten muž přinesl na recepci okresního ředitelství policie v Ústí nad Labem, spustila rozsáhlé manévry. K budově v centru města se sjeli hasiči a rozvinovali hadice, policisté evakuovali okolí a dorazili i pyrotechnici. Ukázalo se, že balíček obsahuje 200 gramů TNT.

Od události uplynulo už tři a půl roku. Kde se výbušnina vzala a co s ní kdo zamýšlel, ale dodnes zůstává tajemstvím.

Nejčtenější krimipomníčky

Bylo 8. listopadu 2012, tři hodiny odpoledne. Do budovy vešel muž, v ruce nesl igelitovou tašku.

„Našel jsem to na Mariánské skále, když jsem si přes ni zkracoval cestu z Dobětic (čtvrť Ústí nad Labem) směrem do centra,“ řekl a vytáhl z tašky reklamní letáky a mezi nimi i krabičku zabalenou v igelitu.

Na první pohled bylo jasné, že balíček může být nebezpečný. Na víku krabičky bylo napsáno Tritolová náložka - S.

Hasičský a policejní poplach

Z jedné strany o pár chvil později dorazili k policejní budově hasiči se šesti vozy, z druhé strany u krajského úřadu zatarasili prostranství policisté a z kanceláří administrativních budov a obchodů v centru města vyvedli všechny přítomné lidi.

Záhy policisté zjistili, že TNT vybouchnout nemohlo. Chyběla totiž rozbuška. Evakuace trvala přibližně dvě hodiny, pak si pyrotechnik odvezl nález na expertizu do kriminalistického ústavu a policie rozjela vyšetřování, aby se zjistilo, kde se trhavina vzala.

Muž, který balíček přinesl, byl kriminalistům dobře známý, v minulosti ho vyšetřovali kvůli krádežím a drogám. Policisté prověřovali verzi, že nebyl úplně upřímný, když mluvil o náhodném nálezu.

Měli podezření, že trhavinu s někým za něco směnil, a stopy je přivedly do Děčína. Tahle hypotéza se ale nakonec nepotvrdila.

Armáda tuto trhavinu eviduje po kilech

Protože tento typ trhaviny se používá výhradně v armádě, bylo otázkou, jak se dostala mezi civilisty. Ústečtí policisté proto spolupracovali i s vojenskou policií.

„Dozvěděli jsme se, že v roce 2006 měl být tenhle typ tritolové náložky vyřazený a ekologicky zlikvidovaný,“ vzpomíná Jaroslav Kubizňák, zástupce vedoucího 1. oddělení ústecké policie.

Víc se ale o historii náložky nedalo dohledat, protože armáda je eviduje po kilogramech, takže množství 200 gramů snadno uniklo dohledu.

„Prověřovali jsme, zda odevzdaná náložka není součástí nějakého většího množství, které by se ztratilo. Ale to se nepotvrdilo,“ řekl Kubizňák.

Do případu se zapojil i protimafiánský útvar Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Vyšetřování ale nikam nevedlo a po několika měsících policie případ odložila.