Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nabízeli mi 300 korun za hlas, svěřují se před volbami lidé v Bílině

  • 19
V Bílině na Teplicku sílí tři týdny před komunálními volbami podezření, že jedna z politických stran uplácí voliče. Údajně nabízí 300 korun za hlas. MF DNES získala svědectví dvou lidí, kteří nabídku dostali.

„Bylo to minulý týden. Na náměstí mě zastavil jeden z místních romských bossů a ptal se, jestli nechci tři stovky za hlas. Odpověděl jsem mu, že si to nechám projít hlavou, on si vzal číslo telefonu, a že se do konce měsíce ozve,“ popsal muž. Redakce jméno zná, ale vyhověla jeho přání zůstat v anonymitě.

„Mně dali stejnou nabídku,“ řekl další muž a poskytl facebookovou komunikaci se ženou, která láká voliče: „Ahoj, budou městské volby, nabízejí 300 Kč, když zvolíš, koho ti řeknou. Peníze ti přivezou domů, počítám koncem září, začátkem října a neboj, nejdřív ti dají peníze, než tam půjdeš. Dají ti zaškrtlej lístek a ty ho tam jen hodíš.“

Žena mu dokonce navrhla, že by mohl lákat další zájemce o peníze. „Jestli máš ty a tví známí zájem, pošli jména a adresy,“ napsala.

Podle prvního svědka šlo o hlas pro BSD, od ČSSD odštěpené Bílinské sociální demokraty, kteří ve městě vládnou s Nezávislými a třemi nezařazenými politiky. BSD to odmítají.

„Jde o účelové pomluvy politických konkurentů, kteří mají kampaň postavenou na šíření lží. Za BSD je poctivá čtyřletá práce, kterou se většina ostatních kandidujících subjektů nemůže prezentovat, proto se nás snaží očerňovat podobnými nepravdivými nařčeními,“ uvedl místostarosta Bíliny Zdeněk Rendl z BSD.

Mluvili jsme čistě o zábavě, říká údajný prostředník

Politici na kupování hlasů údajně používají prostředníky. „Ti oslovují romské předáky, kteří mají úkol shánět voliče ochotné nechat si za hlas zaplatit. Verbovali je při koncertu Rytmuse v Letním amfiteátru a na romské zábavě v kulturním domě Fontána,“ tvrdí šéfka politické strany B10 Lucie Ječmenová.

„V pátek na zábavě jsme přímo viděli, jak romské předáky odchytávali a vodili je do zákulisí nebo do auta,“ doplnil zmocněnec sdružení PRO Bílinu Michal Mlej.

Jedním z romských předáků, jenž podle jednoho ze svědků v těchto dnech údajně najímal voliče, je muž s přezdívkou Cicák. Ten to však popírá.

„No tady se povídají věci, mladý pane. Ale není to pravda, to jsou kecy, fámy,“ řekl. Potvrdil jen, že v pátek na romské zábavě v KD Fontána byl. „Mluvili jsme tam ale čistě o zábavě, o volbách jsme vůbec nejednali,“ prohlásil.

O uplácení se lidé baví i na Facebooku

Jenže i na sociálních sítích přibývá příspěvků lidí, kteří líčí své zkušenosti s uplácením v Bílině.

„Bylo mi nabídnuto, abych volil určitou stranu, že dostanu 150-300 Kč,“ napsal na Facebook muž s profilem Marshall Balín. Další muž, jenž si říká Radulka Srdečko Michálku, popsal, jak mu kdosi nabízel tři stovky.

„Řekl jsem mu, ať mi dá ty tři kila a že se mnou může počítat. On na to, že až potom, co vhodím volební lístek do urny. Já řekl: Jasně, pane, a vy se mnou budete volit v Litvínově? A on: Cože, vy tu nebydlíte? Tak proč mě okrádáte o čas?“ vylíčil muž.

Otázkou je, proč by někomu stálo za to zmanipulovat volby ve městě s dvanácti tisíci voliči.

„Myslím si, že se dotyční bojí, že volby prohrajou, protože s jejich pověstí je už málokdo bude volit. Nezbývá jim, než hlasy nakoupit,“ míní Mlej. Řada lidí na radnici se navíc může obávat, že jejich nástupci by mohli odhalit nestandardní hospodaření města. Některé investice již vyšetřuje policie.

O předvolební dění v Bílině se zajímají nevládní organizace

S tím souvisí další otázka, kde by úplatkář sehnal tolik peněz na hlasy. „Třeba z předražené opravy kanalizace v nemocnici nebo z předražených kulturních akcí v KC Kaskáda, což už ostatně také vyšetřuje policie,“ nabízí Mlej vysvětlení (o KC Kaskáda zde).

O předvolební dění v Bílině se silně zajímají nevládní organizace bojující proti korupci: Transparency International, Oživení, Nadační fond pro boj proti korupci a Naši politici.

„Vyhodnocujeme informace z problémových lokalit v severních Čechách i na Moravě a těsně před volbami určíme místo, kde budeme volby monitorovat,“ uvedl Petr Leyer z Transparency International.

Uplácení voličů totiž není na severu Čech novinkou. Kvůli kupčení s hlasy v minulých volbách byla například Krupka na Teplicku rok bez zastupitelstva, protože Krajský soud v Ústí nad Labem nechal hlasování třikrát zopakovat. Pak už soud jejich výsledky uznal, přestože ani třetí volby nebyly úplně v pořádku (o volbách v Krupce zde).