Budovu bývalého kina Hraničář proměňují dobrovolníci na kulturní dům s...

Budovu bývalého kina Hraničář proměňují dobrovolníci na kulturní dům s divadelním zázemím pro Činoherák Ústí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Spolek Hraničář unikl milionové pokutě za chyby při veřejné sbírce

  • 7
Nad spolkem, který provozuje v Ústí nad Labem kulturní centrum Hraničář, se vznášela hrozba tvrdé sankce za sbírku vyhlášenou mimo jiné hercem Jiřím Bartoškou. Nakonec je pokuta výrazně nižší. Spolek tak může dál organizovat koncerty, promítat filmy či pořádat výstavy.

Spolek odvrátil existenční hrozbu, jež na něm ležela kvůli chybám při organizaci celostátní sbírky na opravu Hraničáře. Mohl dostat pokutu 1,1 milionu korun, což by pro něj bylo likvidační (psali jsme o tom zde).

Hraničář je dnes jedna z klíčových kulturních institucí ve městě, pestřejší program aktuálně v Ústí nikdo jiný nenabízí. Letošní sezonu zahájí spolek 29. a 30. srpna. „Budou ozvěny filmového festivalu v Karlových Varech, promítneme tři úspěšné soutěžní filmy,“ sdělil programový ředitel Hraničáře Ondřej Klein. Uprostřed září pak láká na akci Babí léto, jejíž součástí budou filmy, hudební produkce, tančírna či grilování.

Hraničář ale obdržel jen symbolický trest. „Krajský úřad spolku uložil pokutu za to, že v zákonem stanovené lhůtě nenahlásil změnu sídla a nepředložil průběžné vyúčtování sbírky,“ sdělila mluvčí úřadu Lucie Dosedělová.

Celková výše sankcí dosáhla 2 600 korun, pochybení byla jen formální a na smysl sbírky vliv neměla. Hraničář už částku uhradil. Původně milionová sankce mu hrozila kvůli podezření, že nenahlásil údajnou změnu účelu sbírky a řádně ji neukončil.

Sbírku na rekonstrukci Hraničáře v červnu 2014 vyhlásil spolek Činoherák Ústí kvůli tomu, aby radnicí zlikvidované Činoherní studio přežilo a získalo nové zázemí. Jenže soubor se loni vrátil pod správu města, sbírku tak převzal nástupnický spolek Veřejný sál Hraničář.

Hraničář ve správním řízení prokázal, že navzdory návratu činohry pod město a do svého původního sídla na Střekově se účel sbírky nezměnil: tedy opravit budovu a vytvářet v ní svobodnou kulturu.

Úřad uznal argumenty spolku

„Úřad uznal naše argumenty, že drobné změny v účelu založení spolku, v podstatě přeskupení priorit, neznamenají nic pro účel vyhlášení veřejné sbírky. Tak ji ani není třeba ukončit,“ uvedl programový ředitel Hraničáře Ondřej Klein.

Už dříve se vůči řízení vymezil někdejší šéf spolku Činoherák Ústí Filip Nuckolls, podle něj spolek při sbírce zásadně nechyboval. Rozhodnutí úředníků proto kvituje. „Od začátku jsem tušil, že to je spíše jen horlivost úředníků. Ale myslím, že to dopadlo spravedlivě. Ty dvě dílčí pochybení asi skutečně byly, takže to shledávám jako přiměřenou pokutu,“ podotkl.

Celonárodní sbírku avizoval spolek symbolicky na půdě Národního divadla. U jejího vyhlášení se sešli představitelé spolku, herec Jiří Bartoška či tehdejší umělecký šéf činohry první scény Michal Dočekal.

„Nesmyslně zlikvidované Činoherní studio má nástupnický soubor a ten potřebuje podpořit,“ uvedl tehdy Dočekal.

Sbírka sice přinesla jen 168 tisíc korun, ale ještě před jejím vyhlášením lidé poslali spolku na transparentní účet skoro 2 miliony.