Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Krupka chtěla, aby se návštěvy odjinud hlásily radnici. Ústavní soud to zrušil

  • 3
Ústavní soud zrušil vyhlášku Krupky na Teplicku, která ve městě zavedla ohlašovací povinnost pro návštěvy starší 15 let. Pokud chtěli lidé z jiných měst v Krupce pobývat déle než měsíc, museli se hlásit na radnici.

Zrušení vyhlášky navrhlo ministerstvo vnitra. Tvrdilo, že zastupitelé překročili svou pravomoc. Poukázalo například na ústavně zaručené právo na svobodu pohybu a pobytu.

Vyhláška stanovila, že lidé musejí úředníkům v Krupce předložit při ohlašování pobytu občanský průkaz a souhlas majitele domu nebo bytu, kde budou přebývat.

"Co je špatného na tom, že chceme vědět, kolik lidí žije ve městě, v daném bytě? Mnohdy se v bytech vyskytuje i více než deset osob a při kontrolách se zjišťuje, že buď trvalý pobyt vůbec nemají, nebo ho mají stovky kilometrů daleko. V převážné většině se jedná o osoby, které porušují zákon, páchají trestnou činnost, jen výjimečně cestují za prací," reagoval již dříve starosta Krupky Milan Puchar.

Město Krupka v písemném vyjádření určeném Ústavnímu soudu poukázalo na nedokonalost zákonné úpravy a problematiku takzvaných stínových občanů.

Podle Krupky jde o lidi, kteří často migrují a nelze je zastihnout při doručování úředních písemností. Údajně neplatí poplatky, pokuty, páchají přestupky, berou si půjčky a spoléhají na to, že je nikdo nedohledá. Krupka se podle svého vyjádření pokusila řešit problém selským rozumem.

Podle vnitra ale pobyt na území města bez ohlášení sám o sobě nemůže být činností, která narušuje veřejný pořádek. Vnitro v návrhu tvrdilo, že se Krupka vydáním vyhlášky snažila řešit nedostatky institutu trvalého pobytu, avšak udělala to nevhodným způsobem. Evidence obyvatel nespadá do samostatné působnosti obcí.

,