Na počátku srpna byly do výklenkových kaplí křížové cesty umístěny obrazy akademického malíře Radomila Klouzy, které vytvořil podle dobových analogií.

Na počátku srpna byly do výklenkových kaplí křížové cesty umístěny obrazy akademického malíře Radomila Klouzy, které vytvořil podle dobových analogií. | foto: Jana Michálková

Křížová cesta u Úštěka po opravě svítí do dálky, požehnal jí biskup

  • 4
Barokní areál Kalvárie s kapličkami a sochami z 18. století u vesnice Ostré poblíž Úštěka v minulosti chátral a téměř zanikl. V posledních letech se ale začali o jeho obnovu starat nadšenci z okolí. Už se jim podařilo opravit několik kapliček a obnovit tak křížovou cestu. V pátek jí požehnal litoměřický biskup Jan Baxant.

O záchranu areálu se starají už pět let členové Společnosti pro obnovu památek Úštěcka.

"Přestože se jedná o významnou památku, nebyla jí po dlouhou dobu věnována žádná pozornost, takže v průběhu času zcela zchátrala. Jedna z kaplí na vrcholu kopce vyhořela, vnitřní vybavení postupně zmizelo a celý areál navíc časem zarostl tak, že nebyl téměř odnikud vidět a některé z kaplí křížové cesty doslova zmizely pod zemí," připomíná neutěšenou podobu kalvárie ještě před několika lety předseda sdružení Tomáš Hlaváček.

V takovém stavu byla Kalvárie v roce 2005.

Nyní opravené kapličky svítí do dálky.

Do práce se zapojili kromě jeho kolegů i členové turistických sdružení z Hrušovan a Úštěka. Dobrovolníci vyčistili postupně okolí kapliček a začali shánět i peníze na jejich opravu. Přispěly k tomu benefiční koncerty i dotace od kraje, ministerstva kultury či pomoc Nadačního fondu Kalich z Litoměřic.

"Na počátku srpna byly do výklenkových kaplí křížové cesty umístěny obrazy akademického malíře Radomila Klouzy, které vytvořil podle dobových analogií. Úvodní vstupní kapli zdobí autorská plastika Rozloučení Spasitele s matkou od akademického sochaře Davida Janoucha," popsal novou výzdobu kapliček křížové cesty Hlaváček.

V roce 2005 měl celý areál namále

Barokní areál u obce Ostré pochází z počátku 18. století a jeho autorství se připisuje přednímu architektovi té doby Octavianu Broggiovi, k jehož dílům patří i zámky Ploskovice na Litoměřicku a Zákupy na Českolipsku, kostel svatého Vojtěcha v Ústí nad Labem, kostel Nejsvětější Trojice v Praze nebo palác a dnešní sídlo Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

Litoměřický biskup Jan Baxant požehnal v pátek 12. srpna obnovenou křížovou
Litoměřický biskup Jan Baxant požehnal v pátek 12. srpna obnovenou křížovou

Obnovenou křížovou cestu v areálu Kalvárie na Ostré požehnal v pátek litoměřický biskup Jan Baxant.

Z obce vede křížová cesta s prostými barokními výklenkovými kaplemi, která je na kopci zakončena třemi symetricky rozmístěnými velkými kaplemi. V areálu se nacházejí i barokní pískovcové sochy.

"Před rokem 2005 byl areál v natolik havarijním stavu, že bylo pouze otázkou času, kdy tato významná památka zcela podlehne zkáze. Dnes ale tvoří barokní areál Ostré znovu hrdou dominantu celé krajiny a stal se i oblíbeným výletním místem," porovnal změnu vzhledu kalvárie Hlaváček.