Recidivisté jsou zpátky za mřížemi, počty případů tak výrazně klesly, protože měli na svědomí celé série zločinů. (Ilustrační snímek)

Recidivisté jsou zpátky za mřížemi, počty případů tak výrazně klesly, protože měli na svědomí celé série zločinů. (Ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Policie opět pochytala amnestované recidivisty, kriminalita klesá

  • 10
Kriminalita oproti loňskému roku klesla o tisíce případů. Policii už se totiž podařilo znovu pochytat spoustu nenapravitelných zločinců, kteří se dostali na svobodu při loňské amnestii.

Jen v Ústeckém kraji policisté rok před amnestií evidovali 27 427 případů. Loni po vyhlášení hromadné prezidentské milosti číslo vzrostlo na 29 848. Poté, kdy policie pochytala amnestované zločince, se statistická čísla vracejí na původní úroveň.

"Mohu potvrdit, že pokles kriminality souvisí s amnestií. Po vyhlášení amnestie vzrostl počet případů, protože se lidé páchající trestnou činnost dostali na svobodu a mnozí ji páchali znovu. Poté, kdy se dostali opět za mříže, kriminalita klesla," říká mluvčí severočeské policie Šárka Poláčková.

Počty případů klesly výrazně, protože někteří recidivisté měli na svědomí celé série zločinů. Třeba devětatřicetiletý Litvínovan se stihl za půl roku po amnestii vloupat celkem do 28 sklepů a bytů a způsobil škodu za více než 300 tisíc korun (o případu zde).

Za první čtyři měsíce je méně o šest set zločinů a tisíc krádeží

Za první čtyři měsíce letošního roku zaznamenali kriminalisté v Ústeckém kraji 9 812 zločinů, o 606 méně než za stejné období loni. Obecná kriminalita, kam se počítají krádeže a méně závažné činy, klesla dokonce o 1 013 případů. Majetková kriminalita klesla o necelou tisícovku. Hospodářské delikty sice narostly, ale podstatně klesla škoda.

Vyšetřovatelé i soudci skok ve vývoji kriminality předvídali dopředu. "Jedná se vesměs o recidivisty, kteří to mají v krvi," varoval předseda teplického soudu Roman Dobeš pár dní po vyhlášení Klausovy amnestie.

Mimořádně turbulentní meziroční vývoj kriminality na druhou stranu severočeským policistům umožnil podstatně vylepšit čísla úspěšnosti. Díky poklesu kriminality může totiž policie nasadit víc lidí na objasnění zločinů, kriminalisté na nich mohou strávit víc času a věnovat se jim intenzivněji. Objasněnost jim tak letos vzrostla téměř o pět procent, nejvíce na Ústecku, kde to bylo o 8,5 procenta.