Za osmiletý úklid ústecké nemocnice byla Krajská zdravotní ochotná zaplatit až 197 milionů korun. (Ilustrační snímek)

Za osmiletý úklid ústecké nemocnice byla Krajská zdravotní ochotná zaplatit až 197 milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

Krajská zdravotní zrušila losovačku na úklid vypsanou bývalým vedením

  • 0
Nové vedení Krajské zdravotní zrušilo výběrové řízení na úklid ústecké Masarykovy nemocnice. Firma ho totiž počátkem loňského roku vyhlásila jako takzvanou losovačku, kdy mohlo nabídku předložit jen několik předem vylosovaných uchazečů. Zákon takovou praxi poté v dubnu zakázal a nové představenstvo se rozhodlo novinku ctít.

"Krajská zdravotní situaci důkladně prověřovala, včetně konzultace s jediným akcionářem (radou kraje), pro něhož bylo losování nepřijatelné," zdůvodnil zrušení zakázky mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Úklid ústecké nemocnice

Původní zakázka počítala s pravidelnými i mimořádnými úklidovými a čistícími pracemi v Masarykově nemocnici včetně venkovních prostor.

Vedení Krajské zdravotní stoplo zakázku ve chvíli, kdy zájem o účast v tendru projevilo 21 firem.

Firma soutěž vypíše znovu, tentokrát však v otevřeném řízení.

Stávající náklady na úklid Masarykovy nemocnice činí 24,5 milionů korun ročně.

Místopředseda představenstva Krajské zdravotní Ladislav Drlý navíc upozornil, že výběr losem nebyl jediný problém tendru. "Byly tam chyby v zadání kvalifikačních požadavků na uchazeče. Navíc během vyhlášení zakázky došlo k několika upřesněním, čímž také mohlo dojít k ovlivnění transparentnosti," uvedl Drlý.

Krajská zdravotní osmiletou zakázku, za níž je ochotná zaplatit až 197 milionů korun, vypíše znovu jako otevřené řízení. Nabídku tak budou moci podat všichni uchazeči.

Předchozí vedení kraje losovačky hájilo

Původní tendr firma vyhlásila jen čtyři dny předtím, než poslanci zákaz losovaček schválili. Tehdejší sociálnědemokratický náměstek hejtmanky a člen představenstva Pavel Kouda losovačky obhajoval.

"Nemyslím, že losovačky jsou neprůhledné. Je to jen názor a musí se dokázat," řekl tehdy (o vyhlášení losovačky zde).

Losovačky bránil také jednatel společnosti Vaharina René Tůma, jehož firma zakázky pro Krajskou zdravotní administruje. Podle něj je omezené řízení užitečné, protože když se do tendru hlásí hodně uchazečů, nemusí se díky losu posuzovat desítky nabídek, ale třeba jen pět náhodně vybraných.

"U nás jsou uchazeči napsaní na lístečkách, ty jsou otočené na stole, zamíchají se a pak se z nich vybírá. Jsou u toho uchazeči, notářka, je to transparentní," uvedl Tůma.

Losovačky zákon zrušil

Náhodný výběr však mohl vyloučit firmy, které by mohly podat levnější nabídku než pozdější vítěz. Neziskové organizace upozorňovaly i na to, že náhodný výběr se dá zmanipulovat ve prospěch předem vybraných firem (o zákonu proti losovačkám zde).

Nové představenstvo Krajské zdravotní naopak už loni v prosinci dokončilo obdobně vypsanou losovačku na zpracovatele projektu na stavbu nového onkologického centra, v níž zvítězila s nabídkou 24 milionů korun kontroverzní firma ArchDesign.

K této zakázce se však dostalo až ve chvíli, kdy už byl doporučen i nejlepší uchazeč (o této zakázce zde).