Ultrazvuk v děčínské nemocnici.

Ultrazvuk v děčínské nemocnici. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Krajská zdravotní likviduje děčínskou nemocnici, tvrdí lékaři a sestry

  • 1
Zaměstnanci děčínské nemocnice požadují odtržení od Krajské zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic na severu Čech. Důvodem je podle nich chaotické řízení a špatné hospodaření krajské centrály. Spor dnes jede mírnit ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt.

"Krajská zdravotní je moloch a bez ní by nám bylo lépe," stojí v petici nazvané Zastavme systematickou likvidaci děčínské nemocnice.

"Krajská zdravotní rozhoduje o nás bez nás, stáváme se rukojmími množících se předpisů a vyhlášení, která nemůžeme ovlivňovat a která nás brzdí v péči o nemocné," píše se v petici.

KRAJSKÁ ZDRAVOTNÍ

Vznikla 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

O vytvoření této zastřešující společnosti rozhodlo Zastupitelstvo Ústeckého kraje.

Pět největších nemocnic, spadajících do té doby pod kompetenci krajského úřadu, se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

Autoři petice tvrdí, že nemocnice před vznikem společnosti Krajská zdravotní v roce 2007 byla "bohatou nevěstou", ale nyní musí odvádět značné náklady na provoz centrály.

Vedení společnosti zaměstnávající přes šest tisíc lidí prý úkoluje děčínské zdravotníky mnohdy bez vědomí primářů a managementu nemocnice.

O mnoha rozhodnutích se navíc dozvídají na poslední chvíli, jako třeba poslední týden v červnu o zrušení míst ředitelů k 1. červenci. O zrušení funkčních komisí dokonce až po jejich konci.

"Kdybychom se odtrhli od Krajské zdravotní, bylo by to lepší," tlumočila názor děčínských zdravotníků Miroslava Borcelová, vrchní sestra ORL a členka petičního výboru. S ní souhlasí i Anna Briestenská, jež stojí v čele nemocnice.

Co se jí nelíbí nejvíc? "Jde třeba o hospodaření. Jsme nuceni objednávat zboží za vyšší ceny, než jak tomu bylo před vznikem Krajské zdravotní, kdy naše obchodní oddělení bylo schopné nalézt levnější dodavatele třeba chirurgického šití a rukavic," uvádí Briestenská.

Krajská zdravotní: Podle jedné tužky nelze soudit

Krajská zdravotní takové argumenty odmítá. "Nemůžeme podle tužky posuzovat celou nemocnici," reagoval za vedení mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra a uvedl, že naopak parkoviště nebo přístroje mají v Děčíně levnější díky hromadným nákupům.

Lékaři a sestry se obávají, že Krajská zdravotní s nimi do budoucna už nepočítá a děčínská nemocnice, pro spádovou oblast 130 tisíc lidí, zanikne a stane se z ní třeba léčebna.

Ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt to označil za fámy. Dnes pojede doutnající požár hasit. Kvůli všem výtkám se sejde s nespokojenými lékaři a sestrami.