Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Firma zajišťující zakázky pro nemocnice sídlí v domě vlivného politika

  • 1
Firma zajišťující zakázky pro velké severočeské nemocnice sídlí v domě, který patří bývalému členovi představenstva Krajské zdravotní a vlivnému severočeskému politikovi Tomáši Indrovi. Krajská opozice spojení kritizuje. Indra ani Krajská zdravotní, pod kterou nemocnice spadají, v tom problém nevidí.

"Celou věc vnímám, alespoň co se týče etické roviny, jako problematickou, i když v české politice poměrně častou. Mohou vznikat a rovněž vznikají nejrůznější pochybnosti," hodnotí situaci právník Vladan Brož z nevládní organizace Transparency International, která mapuje kvalitu veřejné správy.

Tomáš Indra

Je předsedou dozorčí rady Severočeských dolů, uhelného gigantu firmy ČEZ.

Současně vede představenstvo Severočeské vodárenské společnosti.

Do loňského ledna byl členem představenstva Krajské zdravotní.

Do politiky vstoupil v polovině minulé dekády, za ODS kandidoval do městského zastupitelstva. Po volbách v roce 2006 se stal radním, sám ale členem ODS nikdy nebyl.

V komunálních volbách v roce 2010 jako nestraník kandidátku ODS vedl, ačkoliv kandidátem na primátora podle svých slov nebyl. Po volbách se stal opět radním, ale na tuto funkci po rozpadu koalice ČSSD a ODS loni na jaře rezignoval, zastupitelem zůstal.

V kuloárech se o něm někdy mluví jako o jednom z korunních princů jednoho z nejsilnějších zákulisních hráčů ODS Patrika Oulického. Indra to označuje za nesmysl. "Ale nebudu říkat, že ho neznám. Znám ho. Je skromný a pracovitý," dodal Indra.

Společnost Vaharina, která v domě Tomáše Indry sídlí, pomáhá Krajské zdravotní s organizací zakázek, přípravou zadávacích dokumentací k tendrům či posuzováním formálních náležitosti žádostí uchazečů.

Podle obchodního rejstříku je firma z Prahy, ale veškeré kontakty pro uchazeče zakázek odkazují na adresu Indrova domu a stejnou adresu uvádí také web firmy.

"Dřív sídlili v Masarykově ulici. Jednatel firmy mě oslovil, že tam mají problémy s majitelem objektu a že je to tam malé. Zeptal se mě, jestli nevím o nějakém nájmu. Nakonec u mě skončili, je to zhruba rok a něco," uvádí Tomáš Indra.

Firma se do jeho domu přesunula ještě v době, kdy sám působil v představenstvu Krajské zdravotní.

Dům patří firmě Maison de Santé, kterou Indra založil ještě s jedním společníkem. Indra je většinovým vlastníkem, podle rejstříku mu náleží 60 procent společnosti. V objektu provozuje lékárnu, sídlí tam několik lékařů a pár dalších firem.

Moje vazby jsou nulové, tvrdí Indra

"Firma Vaharina je pro mě nájemník jako každý jiný. A pro mě je nejlepší nájemník ten, s kterým se nemusím potkávat," říká Indra.

Že by mohl mít prostřednictvím firmy Vaharina vliv na zakázky Krajské zdravotní, Indra popírá. Argumentuje tím, že Vaharina o vítězích zakázek ani nerozhoduje, nejlepší uchazeče v tendru doporučuje hodnotící komise Krajské zdravotní a vítěze pak vybírá představenstvo.

"Moje vazby na Krajskou zdravotní jsou nulové. A firmě Vaharina do práce nijak nezasahuju. Ani si nedovedu představit nástroj, jakým bych to mohl dělat," tvrdí Indra.

Krajská opozice to tak jednoznačně nevidí. "Je to trochu podobné, jako když ROP Severozápad sídlí v domě pana Oulického. Určitý směr, kterým to má směřovat, je nepřímo daný," uvedl Filip Ušák z hnutí PRO kraj.

Krajskou zdravotní adresa firmy nezajímá

Krajská zdravotní sídlo administrátora svých zakázek neřeší. "Legislativa neukládá Krajské zdravotní lustrování sídel firem či fyzických osob z řad dodavatelů, tudíž se takovou činností nezaobírá," uvedl mluvčí firmy Jiří Vondra.

Zástupci firmy Vaharina přes opakované žádosti MF DNES na otázky ohledně jejího sídla nereagovali.

Zakázky pro nemocnice jsou na severu Čech ožehavým tématem. Antimonopolní úřad už za ně udělil Krajské zdravotní tři pokuty za celkem 1,4 milionu korun. Transparency International také podal podnět kvůli obří zakázce na externí desetiletou správu a obnovu počítačové techniky v severočeských nemocnicích až za tři miliardy korun (o zakázce zde).