O kotlíkové dotace si v Ústeckém kraji řeklo za první týden 500 lidí (ilustrační snímek).

O kotlíkové dotace si v Ústeckém kraji řeklo za první týden 500 lidí (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O kotlíkové dotace je v Ústeckém kraji zájem, do dvou týdnů budou pryč

  • 0
O dotace na pořízení ekologického topného kotle je v Ústeckém kraji velký zájem, o příspěvek si za první týden požádalo 500 lidí. Kraj předpokládá, že poskytnutých 162 milionů korun rozdělí mezi zájemce během dvou týdnů.

„V pondělí v 9 hodin bylo 510 žádostí, takže jsme těsně pod polovinou, pokud by všichni čerpali to, co čerpat mají. Dá se sice očekávat, že ty částky budou nižší, takže se dostane na víc než 1 080 žadatelů. Pokud by to nicméně šlo tímto tempem, tak si myslím, že by do 14 dní mohlo být vyčerpáno,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček.

I zájemci, na něž se nedostane, ale mají šanci, že by brzy mohli požádat o další dotace. Ministerstvo životního prostředí totiž chce výměnu starých neekologických kotlů za nové výrazně urychlit.

Ministr Richard Brabec z ANO v pondělí v Ústí nad Labem řekl, že další výzva by mohla být vypsána už na začátku příštího roku. Záležet bude na tom, jak rychle kraje stávající žádosti vyřídí. Podle Bubeníčka by pro Ústecký kraj dřívější vypsání výzvy nebyl problém.

Loni se peníze rozdělily za devět dní

„Naši úředníci jsou dobří a věřím, že to zvládnou,“ uvedl Bubeníček. V další výzvě si kraje rozdělí znovu tři miliardy korun a dostat by měly totéž co teď, což pro Ústecký kraj znamená opět 162 milionů.

Loni se v kraji rozdělovalo 30 milionů, výzva byla vyhlášena 12. května a celá částka byla vyčerpána za devět dnů mezi 584 žadatelů. O rok dříve kraj rozděloval 20 milionů a vyčerpány byly za necelý měsíc.

Letošní žádosti jsou ke stažení na webu kraje, vyplněné je lze buď zaslat poštou či od 25. ledna do 31. března přinést na krajský úřad. O dotaci mohou žádat lidé, kteří už kotel koupili na letošní topnou sezonu, i ti, kteří nákup teprve plánují.

Lidé mohou získat maximálně 85 procent nákladů na nový kotel

Získat mohou až 85 procent z uznatelných nákladů, jež byly stanoveny na 150 tisíc, tedy až 127 500 korun. U kotlů na uhlí je maximum 70 procent, u plynového kondenzačního kotle 75 a u kotle na biomasu 80 procent. Pět procent navrch obdrží obyvatelé vybraných vesnic, kde je ovzduší nejznečištěnější.

Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k lokalitám s nejhorší kvalitou ovzduší. V letech 1991 až 1999 byly znečištění ovzduší na severu Čech a jeho dopady na zdraví obyvatel monitorovány. Výsledky zveřejněné v říjnu objektivně potvrdily zprávy lékařů o poškození zdraví obyvatel pánevních okresů.

,