Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Strážníci mají podstav. Na konkurzy chodí mamánci vytržení od počítačů

  • 7
Města a obce v Ústeckém kraji trápí nedostatek strážníků. Zájemci totiž často propadnou u psychotestů, fyzických testů i při samotném pohovoru. Nové strážníky by potřebovaly městské policie v Ústí nad Labem, Žatci či Teplicích.

„Problém je s mamánky. Když pětadvacetiletého kluka omlouvá maminka, že se syn nemůže dostavit na zkoušku, protože má teplotu, není to pro nás to pravé,“ přibližuje zkušenosti zástupce ředitele mostecké městské policie František Kyncl.

S řadami strážníků navíc hodně zamíchala novela zákona z roku 2009, podle které všichni měli šest let na to, aby si dodělali maturitu. Kdo to nestihl, nesmí od letošní ledna u městské policie pracovat. Deset strážníků tak skončilo například v Ústí.

„Zájemců je dost, ale výběr je opravdu složitý. Hodně lidí vypadává na psychotestech, hlavně mladí lidé vytržení od playstationů a počítačů a vtažení do reality. Nejsme žádná vojna, ale strážníci nosí zbraň, je tu nějaký režim a mladíci na to nejsou připraveni. Mnohem lépe jsou na tom dívky,“ říká ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

Problém s nedostatkem lidí mají i v Žatci, kde chybí pět strážníků. „Je to pětina našeho stavu a tento podstav trvá už rok,“ přiblížil šéf strážníků Miroslav Solar, jenž do funkce nastoupil loni v létě a hned vyhlásil první výběrové řízení. Z 11 uchazečů sítem prošel jediný.

„Nábor je stále složitější. Před pěti lety se do druhého dne při výběrovém řízení přihlásilo 80 lidí, dnes tak čtyři. A jejich motivace pro tuto práci je často nulová - je to pro ně východisko z nouze. A to nechceme,“ přidává zkušenost zástupce ředitele děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Zájemce hledá i armáda, státní policie či vězeňská služba

Situaci komplikuje i fakt, že kdo má zájem o práci v uniformě, může si v současné době vybírat. Do svých řad láká stovky zájemců armáda, státní policie, ale i hasiči, celníci či vězeňská služba.

„Každý raději půjde ke státní policii, kde má dlouhodobou perspektivu, možnost postupu, lepší platové podmínky i výsluhu. To žádná městská policie nikomu nabídnout nemůže,“ poznamenal Solar.

Někde tak výběrová řízení běží prakticky nepřetržitě. V Mostě stále hledají dva strážníky, v Teplicích šest, vážní uchazeči jsou zatím čtyři.

Potíže mají také třeba Postoloprty, Osek či Košťany. V Krupce do plného stavu 25 lidí chybí 5 strážníků a další tři jsou dlouhodobě nemocní.

V Ústí se podařilo nabrat 15 nováčků a stále chybí tři strážníci, v Chomutově na podzim z 22 zájemců přijali pět a do plného stavu 68 strážníků další dva potřebují.

„Kromě psychotestu vypadávají uchazeči i u fyzických testů. Zde jsou lepší ženy než muži. Ti by všichni znovu potřebovali povinnou vojnu,“ míní zástupce velitele chomutovské městské policie Jiří Vaníček.