Chabařovické náměstí dnes.

Chabařovické náměstí dnes. | foto: Městský úřad Chabařovice

Komunisté je chtěli zbourat, teď jsou Chabařovice „in“

  • 1
Chabařovice na Ústecku jsou ukázkovým příkladem současného trendu ve stěhování lidí. Dávno už neplatí, že míří do velkých měst. Typický je naopak rozvoj takzvaných satelitů - malých měst v atraktivní lokalitě s dobrým spojením a dostatkem stavebních parcel.

Město, které chtěli komunisté v polovině 80. let minulého století kvůli těžbě srovnat se zemí, se dnes utěšeně plní novými obyvateli.

"Od roku 2002 si tu nově příchozí postavili 56 rodinných domků," vypočítal starosta Chabařovic Jiří Záhořík. Klíč je podle něj jednoduchý - mít připravené pozemky na zástavbu.

"Od roku 2000 jsme měli dostatek volných pozemků, na kterých nebyly žádné závazky. Nechali jsme je zasíťovat a prakticky jen čekali na to, kdo se přistěhuje a začne stavět," vysvětlil starosta.

Vedle toho táhnou lidi do Chabařovic nedaleké jezero Milada, malebné prostředí krušnohorského podhůří a pouze sedm kilometrů cesty do Teplic i Ústí.

Z průmyslu do rekreace

"Z bývalé průmyslové oblasti se pomalu stáváme oblastí rekreační," těší starostu. Největší stavební boom pamatuje v letech 2006 a 2007. "V těch dvou letech se tu postavilo nejvíce domků za poslední dekádu," říká.

Nicméně Chabařovice se nestávají útočištěm zbohatlíků či podnikatelů, jak by se mohlo na první pohled zdát.

"Jsou to zpravidla mladí lidé kolem třiceti let s rodinami, kteří tu chtějí mít klid. Rozhodně ne jen podnikatelé. Většinou pochází z Ústí nebo z Teplic," říká Záhořík.

Podle starosty nahrála masové výstavbě vilek a rodinných domků tučná ekonomická léta, kdy lidé získávali lehko úvěry.

Obdobnými satelity jsou například Březno či Hrušovany na Chomutovsku, Lužice na Mostecku či Nové Skorotice na Ústecku. I když poslední satelit je spíše příklad, jak se dá v podání politiků dobře kšeftovat s pozemky.