Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Komořanská teplárna zvažovala pálit toxický odpad z lagun, radní to zatrhli

  • 16
V Komořanech u Mostu se měl pálit vysoce nebezpečný odpad z Ostravska. Společnost United Energy tam chtěla ve své teplárně používat palivo, které je vytvořené naředěním toxického odpadu z takzvaných ostravských lagun. Radní Ústeckého kraje to zamítli.

Do lagun se desítky let ukládal odpad z rafinérské výroby a použité mazací oleje. Podle ekologů a lékařů jde o velmi nebezpečný materiál, který obsahuje jedovaté polychlorované bifenyly (PCB), těžké kovy a další látky, které přímo ohrožují zdraví lidí.

"PCB obsažené v kalech z ostravských lagun chemičky Ostramo jsou skupinou extrémně nebezpečných chemikálií, které vážně ohrožují životní prostředí a lidské zdraví. Velice dlouho přetrvávají v životním prostředí a hromadí se v živých organismech včetně člověka," prohlásil Miroslav Šuta, lékař specializující se na zdravotní rizika znečištění.

Část z nich patří mezi látky s takzvaným dioxinovým účinkem, které už ve velmi malých dávkách mohou narušovat hormonální systém.

"Jde například o poruchy štítné žlázy či poruchy metabolismu cukru. Mohou vyvolat vrozené vývojové vady a celou řadu dalších závažných zdravotních problémů," vyjmenoval Šuta.

Kaly z ostravských lagun se pokusně pálily už v roce 2007 v elektrárně Dětmarovice u Ostravy. Vyvolalo to velké protesty místních obyvatel i komunálních politiků a k trvalé likvidaci odpadů z lagun tam nakonec nedošlo.

Teplárna neměla potřebné zařízení

Nyní se pokusila získat povolení ke spalovací zkoušce "certifikovaného paliva Geobal 3" (zjednodušeně řečeno jde o kaly naředěné vápnem a smíchané s uhlím) komořanská teplárna. Krajští radní ale ve středu žádost zamítli.

"Zařízení k tomuto účelu není určeno a ani není dostatečně technicky vybaveno. Kotel není vybaven žádným dodatečným filtračním zařízením. V důsledku toho by došlo k významnému emisnímu zatížení," uvedla krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

Teplárna chtěla palivo vzniklé z kalů vyzkoušet prý kvůli nedostatku energetického uhlí. Tvrdí, že hledá alternativu. Jejím záměrem, pokud by prošlo zkouškou, bylo pálit v kotlích směs složenou z 80 % z hnědého uhlí a 20 % z materiálu, jehož základem jsou kaly z lagun.

"V době, kdy je na trhu nedostatek energetického uhlí a jeho cena dlouhodobě eskaluje, je důvod snahy společnosti o využití alternativního energeticky certifikovaného materiálu zřejmý. Jde o ekologický způsob využití energie pro výrobu tepla. Při dodržení všech právních předpisů je tento způsob využití energie zcela legitimní," uvedla Miloslava Kučerová, mluvčí United Energy.

Odborníci ovšem varují, že na spalování látek, které kaly obsahují, je nutné speciální spalovací zařízení a další technologie.