Hejtman Oldřich Bubeníček oznamuje novinářům výsledky vyjednávání voleb v...

Hejtman Oldřich Bubeníček oznamuje novinářům výsledky vyjednávání voleb v Ústeckém kraji. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Krajská koalice je před podpisem smlouvy. Stvrdí ji příští týden

  • 3
V nadcházejícím týdnu se završí jednání o nové vládě Ústeckého kraje, již vytvoří KSČM, ČSSD a SPD/SPO. Ustavující zasedání nového zastupitelstva bude 21. listopadu, zvolí se na něm hejtman, náměstci a zbylí radní. MF DNES se podařilo zjistit, kteří lidé do rady zasednou.

„V pondělí má návrh koaliční smlouvy projednat krajský výkonný výbor KSČM. Byl bych rád, aby se v úterý či ve středu smlouva podepsala,“ sdělil stávající a s největší pravděpodobností i budoucí hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

„Vycházíme z koaliční smlouvy, kterou jsme měli na uplynulé volební období. Základ bude stejný, ale budou tam i nové věci,“ podotkl hejtman v narážce na to, že dosud vládly KSČM a ČSSD (blíže o současném vyjednávání zde).

V jedenáctičlenné radě si strany rozdělí křesla, šest jich bude pro KSČM, čtyři pro ČSSD a jedno připadne SPD/SPO.

Největší změnou oproti končící vládě bude neuvolněný post radního, jenž bude mít na starosti zprostředkování kontaktů krajské vlády s celostátními orgány.

Má se jím stát poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), koalice bude chtít využít jeho pozice ve Sněmovně. „Má být prostředníkem mezi krajem, vládou a centrálními orgány, jako je třeba CzechInvest, jež jsou pro nás důležité,“ sdělil hejtman.

Zbylá jména do rady

Ostatní jména odmítli Bubeníček a ostatní lídři prozradit, ale MF DNES se je povedlo zjistit.

Komunisté chtějí do rady vedle hejtmana poslat Stanislava Rybáka (druhý náměstek hejtmana s odpovědností za zdravotnictví), Jaroslava Komínka (doprava), Ladislava Drlého (majetek, investice), Jitku Sachetovou (zemědělství či kultura) a Radka Beleje (neuvolněný).

ČSSD vedle Foldyny nominovala starostu Jirkova Radka Štejnara (neuvolněný), starostu Krupky Zdeňka Matouše (cestovní ruch a regionální rozvoj) a Martina Kliku (sociální oblast a ekonomika), jenž se má stát současně prvním náměstkem hejtmana.

Za SPD/SPO usedne v radě Petr Šmíd, který by měl mít na starosti školství.

„Je potřeba zefektivnit systém učňovského školství, podporovat obory, jejichž absolventi budou mít šanci najít plnohodnotné zaměstnání a opustit obory, které tomu naopak nenahrávají,“ poznamenal Šmíd.

Postrčíme region k rozvoji, říká šéf ČSSD

Zatím jde ale stále o návrhy, které si musí politické strany ještě schválit. Krajský předseda ČSSD Miroslav Andrt je přesvědčený, že nová koalice bude schopná postrčit region k rozvoji.

„Koaliční smlouva navazuje na dosavadní spolupráci. Chceme hodně věcí akcelerovat,“ podotkl Andrt.

„Jestli je kraj po těch čtyřech letech finančně relativně stabilní, neprovází ho kauzy z minulosti, tak si myslím, že by mohl mít šanci něco zásadního vyjednat, rozhodnout a nastartovat ho k obměně,“ poznamenal.

Jak dodal, koalice třeba bude chtít tlačit na vládu kvůli zpřísnění legislativy v sociální oblasti, dokončení klíčových dopravních staveb či pomoci kraji s jeho modernizací.

Velká změna nenastane, míní politolog

Oslovení politologové naopak vzhledem ke staronové koalici s drobnou dávkou čerstvé krve v podobě Okamurovců příliš novinek nečekají.

„Nečekal bych žádnou velkou změnou. Bylo tu znát evidentní snaha, aby vláda vládla v co nejstarším složení. Správa kraje může pokračovat tak, jak byla započatá,“ uvedl politolog z ústecké univerzity Lukáš Novotný.

Osud trojkoalice přitom bude záviset na většině jediného hlasu, podle Novotného by to ale mohla být pro vládu paradoxně výhoda.

„Tyto subjekty drží pohromadě i představa, že rozpad koalice pro ně znamená neskutečnou ztrátu. A ten jeden hlas může být symbolem toho, že se musí stmelit a táhnout za jeden provaz,“ uvažuje politolog.

Ačkoliv to tak podle Novotného nevypadá, koalice o většině jednoho hlasu může být neskutečně silná.