Zuzana Kailová

Zuzana Kailová | foto: Petr Kreutzer, MAFRA

Nevydané poslankyni v kariéře pomohlo, že už nebojuje, říkají v Ústí

  • 22
Kdysi ambiciózní bojovnice za spravedlnost, která se změnila v pragmatickou byrokratku. Tak hodnotí severočeští kolegové poslankyni Zuzanu Kailovou z ČSSD, kterou sněmovna v úterý odmítla vydat policii ke stíhání. A dodávají, že právě to, že přestala bojovat, jí pomohlo v kariéře.

Kailová vystudovala obor zdravotní laborantka, jemuž se pak nikdy nevěnovala. Do politiky šla ve 25 letech, když měla krátce po mateřské dovolené.

Začala v ČSSD jako tajemnice, stoupala komunální politikou na Ústecku. Přitom dálkově vystudovala politologii v Kolíně, pomáhala v organizaci starající se o drogově závislé a šest let organizovala volební kampaně. Kariéra ji vynesla až do sněmovny.

Do politiky ji přivedl tehdejší šéf ČSSD Miloš Zeman, nebo spíše jeho názory. "Oslovil mě a vnímala jsem, že dokázal stranu vysoko vytáhnout. Také mluvil srozumitelně," řekla. O přestupu k Zemanovcům však prý nikdy neuvažovala.

"Pamatuji si, když začínala. Tehdy se opravdu snažila prosazovat prospěšné návrhy," říká bývalý opoziční ústecký zastupitel za KSČM Jaroslav Kubín.

Vzpomíná, jak si zastupitelstvo na první schůzi schvalovalo výši odměn. "Řekl jsem, že místo 100 procent bychom si měli dát jen 70, protože spousta z nás byla nových a ještě jsme nic nedokázali. Ona jediná se mnou souhlasila, ale přehlasovali nás," vypráví Kubín.

Kailová se bila například za prodej bytů lidem, kteří v nich bydleli. Místo toho však celé domy skoupila místní firma Spobyt. Nebo když město prodávalo 122 objektů z takzvaného Zlatého fondu, opět marně navrhovala, aby měla radnice předkupní právo, pokud by domy chtěl nový vlastník dál prodat. Tím by se zabránilo spekulacím.

Potkávám už jinou Zuzanu Kailovou, říká poslanec Foldyna

Jenže pak se něco změnilo. Kailová se přestala angažovat tak hlasitě jako dřív a v rámci stranické linie poslušně hlasovala i pro sporné zakázky. Při jednáních ústeckého zastupitelstva mlčela a jen tu a tam něco přečetla.

"Byla ambiciózní, ale to k mládí patří. Jenže se podle mě dostala pod vliv politiků, kteří se dohodli na vládě ODS s ČSSD v Ústí nad Labem i ve vedení kraje. Nechala se jimi vtáhnout do hry, aby ji hrála s nimi," míní Kubín a vzpomíná, jak původně nadšená a sebevědomá Kailová přestala sama rozhodovat, držela stranickou linii a odkazovala na spolustraníky.

Ústecká ČSSD po vítězných komunálních volbách v roce 2010.

Médiím se Kailová také začala vyhýbat a rozhovory odmítala. Zato byla hodně vidět pokaždé, když se ve městě něco otevíralo. Názory, že je v politice jen proto, aby střihala pásky, však Kailová odmítá. "Politik pracuje neustále a já politikou žiji," tvrdí.

Její kariéra pak každopádně strmě stoupala. Ze zastupitelky se stala jedinou ženou v ústecké radě, pak náměstkyní primátora a po posledních sněmovních volbách je poslankyní.

"Potkávám teď už jinou Zuzanu Kailovou. Dřív byla odhodlanou bojovnicí proti neřestem na ústeckém magistrátu. Teď je profesionální političkou a už proti ničemu nebojuje," říká její stranický kolega ze sněmovny Jaroslav Foldyna. Blíže to ale komentovat nechce.

Řeči o tom, že je líná, jsou žvásty, říká šéf ústecké ČSSD

Podle předsedy ústecké ČSSD Arno Fišery může za vzestup Kailové její práce i to, že je žena.

"Kdyby byla chlap, měla by to složitější, oni by ji nepustili nahoru. Ale hlavně pracovala slušně, i když výkonnost politika je těžko měřitelná. Někdo se tváří, že rozumí všemu, ona se hlásila k sociálním tématům a ta dělala dobře. Řeči o tom, že je líná, jsou žvásty," říká Fišera.

Mezi kompetence Kailové v čele Ústí nad Labem patřil i sport a kultura. Tamní hokejový klub se ovšem zmítá v dluzích a Činoherní studio kvůli sporům o financování muselo skončit.

Ve sněmovně Kailová sedí od 26. října 2013. U řečnického pultu za celou dobu vystoupila jen dvakrát. Slyšet o ní bylo až teď, kdy má potíže s policií.

Policie chtěla Kailovou stíhat za projekt Vítání občánků, jehož organizaci zadalo vedení Ústí nad Labem v roce 2011 soukromé firmě. Tehdy byla Kailová náměstkyní primátora. Podle vyšetřovatelů nechalo vedení města firmu neoprávněně vydělat a způsobilo škodu za milion korun. Kriminalisté za to budou moci Kailovou po úterním rozhodnutí sněmovny obvinit až ve chvíli, kdy nebude poslankyní (o nevydání Kailové zde).