Ústecké muzeum bylo bez ředitele více než rok.

Ústecké muzeum bylo bez ředitele více než rok. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Radní dosadili do čela muzea svého kolegu, bývalého chemikáře

  • 4
Ústí nad Labem hledalo přes rok odborníka, který by byl schopný řídit městské muzeum. Poté, co do koalice s ČSSD podporované komunisty vstoupila v půlce prosince TOP 09, ho náhle rada našla. Ředitelem muzea se stal nový radní z TOP 09 Miroslav Král.

"Rozhodli jsme, aby přímo člen rady města byl ředitelem, abychom měli tuto instituci pod kontrolou," zdůvodnil Královo jmenování ústecký radní Pavel Dlouhý z ČSSD.

Radní vybrali Krále na svém posledním zasedání. Jmenovali ho narychlo, žádný bod týkající se muzea původně na programu jednání ani neměli. Funkci získal bez konkurzu, stejně jako když se před několika měsíci stal náměstkem provizorního ředitele muzea Jiřího Petrů.

"Rada tam skutečně musí mít člověka, který přináší informace tam i zpět nezkreslené," říká ke Královu jmenování další radní, nestraník Jan Eichler.

Část ústecké veřejnosti ve jmenování Krále ředitelem muzea vidí jasnou úlitbu TOP 09, které ČSSD přihrála další funkci v městské organizaci. Podobnou kritiku si již vysloužilo nedávné jmenování Jiřího Randáka z TOP 09 do vedení Dopravního podniku (o jeho jmenování zde).

"Trafikantům blahopřejeme, občanům a muzeu upřímnou soustrast," reagovala na Královo jmenování protikorupční iniciativa Stop tunelům, která je sdružená kolem aktivisty a vysokoškolského pedagoga Jan Kvapila.

Odborník šel raději do Litoměřic

"V příspěvkových organizacích a dalších institucích zřizovaných městem se odráží mizerná úroveň vedení města," poznamenal Kvapil.

Vedení města hledalo stálého ředitele muzea od loňského podzimu, kdy zemřel jeho poslední šéf Gustav Krov. Vyhlásilo celkem tři konkurzy, z žádného ale nový ředitel nevzešel.

"Co se tam rekrutovalo, bylo opravdu nepřijatelné," poznamenal ke konkurzům náměstek primátora Pavel Boček z TOP 09.

Do jednoho z konkurzů se přitom přihlásil i Tomáš Wiesner, který ústecké muzeum řídil ještě před Gustavem Krovem, posléze vedl Národní technické muzeum a poté působil na Univerzitě Karlově. Po průtazích s konkurzy v Ústí se ale radši přihlásil do výběrového řízení na ředitele muzea v Litoměřicích a dnes tuto instituci vede.

Z chemikáře ředitelem muzea

Nový ředitel ústeckého muzea Miroslav Král je původní profesí učitel. Vyučoval chemii na gymnáziu v Lovosicích. Manažerské zkušenosti odpovídající vedení muzea nemá, rada ale v jeho schopnosti věří.

"Bavil jsem se s ním třeba o personálních záležitostech či o oblasti řízení. Usoudil jsem z toho, že to pro něj není neznámá věc," zhodnotil Královy předpoklady radní Eichler.

Královým úkolem podle rady města bude, aby zajistil financování stálé Expozice německy mluvících obyvatel v českých zemích. Expozici připravuje společnost Collegium Bohemicum, která má v muzeu zázemí. Město počítá s tím, že expozice vyjde na 50 milionů.

"Představa, že to zaplatí město, je naprosto iluzorní. Provozně je muzeum řízeno dobře, o tom nemáme pochyb. Po odborné stránce je vše garantováno. Ale v okamžiku, kdy bude ředitel jednat za město s univerzitou nebo na ministerstvu, tak to musí být někdo, kdo má dostatečný mandát," uvedl radní Dlouhý.