Limity těžby jsou určené pro doly ČSA, Bílina a Nástup - Tušimice (Ilustrační snímek)

Limity těžby jsou určené pro doly ČSA, Bílina a Nástup - Tušimice (Ilustrační snímek) | foto: KrajemUhlí.cz

Alternativa jsou obnovitelné zdroje, brání se Jiřetín prolomení limitů

  • 20
Znepokojení v Horním Jiřetíně na Mostecku vyvolalo prohlášení vedení severočeské ČSSD, která nabádá k prolomení limitů na těžbu uhlí. Pokud by se limity zrušily, těžba by obec pohltila. Obec poukazuje na to, že místo těžby by se měly rozvíjet alternativní zdroje energie.

"Chceme slyšet od vedení strany jasné slovo, že prolomíme limity," uvedl tento týden předseda ČSSD v Ústeckém kraji Radek Scherfer. Předseda to vyslal jako vzkaz na celostátní sněm partaje, od jejíhož vedení chce slyšet, jak se k limitům v budoucnu postaví.

"My prostě chceme, aby se k tomu vedení strany postavilo chlapsky," podotkl člen krajského vedení ČSSD Lubomír Holý, který je expertem strany na nezaměstnanost na Mostecku. Současně zdůraznil, že pokud limity těžby uhlí chránící obce a krajinu před pokračující těžbou nebudou zrušeny, o práci přijde až tisíc lidí.

Těžební limity

Limity jsou hranice mezi dobývacím prostorem a okolím, ve kterém jsou zásoby uhlí odepsané. V roce 1991 je vytyčilo usnesení vlády na návrh tehdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup - Tušimice.

Vláda tím chtěla zaručit obcím v okolí, že se mohou nerušeně rozvíjet, a zamezit drancování krajiny z dob komunismu. 

Těžaři a někteří politici se dlouhodobě snaží limity zrušit, aby těžba mohla pokračovat i za tyto hranice. Pokud by se to stalo, těžba by na Mostecku pohltila obce Jiřetín, Černice a přiblížila by se na několik stovek metrů k Litvínovu.

Proti tomuto vzkazu se obratem ozvalo vedení obce Horní Jiřetín, která by v případě prolomení limitů musela čelit tlaku těžařů, aby dolování ustoupila.

Prolomení limitů zaměstanost nezvýší, říká Buřt

"Prolomení limitů by vedlo s vysokou pravděpodobností k likvidaci města Horního Jiřetína, kde dnes existují pracovní místa pro 800 lidí. Prolomení nepřinese žádná nová pracovní místa, ale naopak zlikviduje mnoho stávajících," uvedl Buřt.

Expert ČSSD Holý argumentuje, že neexistuje alternativa, jak po útlumu těžby zaměstnat přebytečné horníky. "Ale co vymyslet? Tak poraďte. Na Mostecku chcíp pes, tam nic není, i infrastruktura je špatná," postěžoval si Holý.

Alternativu navrhl místostarosta Buřt, který vidí jako velkou příležitost k zaměstnanosti rozvoj obnovitelných zdrojů. "Podle studie Čistá šance, kterou loni publikovala Aliance pro energetickou soběstačnost, mohou energetická modernizace budov a rozvoj obnovitelných zdrojů v Ústeckém kraji jen samy o sobě vytvořit 2 300 nových pracovních míst," podotkl místostarosta.

Buřt chce tímto především apelovat na delegáty sjezdu ČSSD, aby se partaj k otázce limitů stavěla zdrženlivě a žádné silné stanovisko nezaujala. 

Prezident Zeman pokračování těžby podpořil

Aktuální vyjádření předsedy Scherfera přitom vyvolalo rozruch i v samotné krajské ČSSD, jejíž postoj k prolomení limitů není tak jednoznačný. "Myslím, že to byly jen osobní názory dvou lidí, na což sice mají právo, ale k tak důležitému tématu je potřeba širší podpora," uvedl krajský radní za ČSSD Arno Fišera s tím, že severočeská sociální demokracie k limitům žádné aktuální usnesení nepřijala.

Fišera dodal, že otázka pokračující těžby by měla být předmětem referenda a ne přímého politického zásahu. "My jsme stranou referenda a vždycky jsme říkali, že takhle důležitá věc do referenda patří," uvedl.

Limity na těžbu uhlí může zrušit pouze vláda, ta Nečasova se zavázala, že je do konce svého volebního období zachová. Současně nepočítá s rozšířením těžby ani státní energetická koncepce do roku 2030.

Postoj celostátního vedení ČSSD, která by mohla po volbách sestavovat vládu, by mohl zaznít na probíhajícím sjezdu partaje. Prezident Miloš Zeman, který na sjezdu ČSSD měl projev, tento týden nepřímo k pokračující těžbě vyzval.

,