Kdo tehdy v teplické nemocnici zemřel pod jménem Jaroslava Šilhánka, zůstalo záhadou.

Kdo tehdy v teplické nemocnici zemřel pod jménem Jaroslava Šilhánka, zůstalo záhadou. | foto: Profimedia.cz

Žena, jejíž otec byl mylně prohlášen za mrtvého, odškodné nedostane

  • 9
Žena, jejíž otec z Duchcova byl kvůli záměně jmen před pár lety mylně prohlášený za zesnulého, nedostane od státu ani korunu. Dcera se neúspěšně domáhala odškodného půl milionu za údajné citové trauma, její stížnost ale zamítl Ústavní soud.

Soud se zároveň pozastavil nad tím, jestli dceři vůbec mohla vzniknout nemajetková újma, když se s otcem nestýkala, nejevila o něj zájem a rodina mu ani nevypravila pohřeb (psali jsme o tom zde).

Až za několik měsíců se dcera dozvěděla, že její otec stále žije a pod jeho jménem Jaroslav Šilhánek byl pohřbený pravděpodobně bezdomovec s neznámou totožností.

Podle soudců matriční úřad vycházel z listu o prohlídce zemřelého, který dostal z teplické nemocnice. Z jejich vyjádření vyplývá, že činnost matriky není vyšetřovací, ale evidenční, proto stát žádnou odpovědnost na případu nenese.

„Kdyby byl mezi stěžovatelkou a jejím otcem standardní vztah, jistě by se nedozvěděla o jeho (ne)úmrtí až po několika měsících,“ píše se v usnesení.

Manželka přišla o vdovský důchod

Vše začalo v listopadu 2011, když na policejní služebnu v Teplicích přišla cizí žena oznámit, že její známý zkolaboval na ulici. Protože u sebe neměl u žádné doklady, vycházeli lékaři z toho, co jim o sobě řekl.

Když toho roku dotyčný zemřel, kontaktovali lékaři manželku Jaroslava Šilhánka, která se svým mužem už léta nežila, a ta ho nechala na náklady státu zpopelnit. Od té doby žila v domnění, že je vdovou. Současně začalo dědické řízení.

V únoru 2012 ale vyšlo najevo, že Jaroslav Šilhánek leží už déle než půl roku v duchcovské nemocnici. Manželka ho tam na vyzvání jako živého identifikovala a o svůj vdovský důchod vzápětí přišla.

Šilhánkova dcera se o tom, že její otec žije, dozvěděla podle Ústavního soudu nejpozději v květnu 2012 z potvrzení o hospitalizaci.

Stěžovatelka neuspěla ani na ministerstvu

Také policie v červnu 2012 konstatovala záměnu lidí a úmrtí neznámého člověka. Soud pak v dalším měsíci dědické řízení zastavil.

Podle Šilhánkovy dcery způsobil chybu matriční úřad tím, že vystavil úmrtní list živému člověku. Stěžovatelka nejdříve uplatňovala nárok u ministerstva zdravotnictví, které ho předalo vnitru.

Následně se žádost opět vrátila resortu zdravotnictví. Jenomže tam dcera neuspěla a později ani u pražských soudů, podle nichž matrika nechybovala a za teplickou nemocnici stát zodpovědnost nenese.

,